| Manufacturer Part Number: | SS3P6-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 3A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P6-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P6-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 780mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P6-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P6-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P6-E3/84A is new and unused, you can buy SS3P6-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P6-E3/84A.
| CDBMF160-HF | DIODE SCHOTTKY 60V 1A SOD123FL | CDBMF160-HF.pdf | |
| S320QR | Diode Standard, Reverse Polarity 1200V (1.2kV) 320A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 | S320QR.pdf | |
| IXTA152N085T7 | MOSFET N-CH 85V 152A TO-263-7 | IXTA152N085T7.pdf | |
| IRF3711ZLPBF | MOSFET N-CH 20V 92A TO-262 | IRF3711ZLPBF.pdf | |
| MK2304S-2LF | IC PLL ZD BUFFER LO SKEW 8-SOIC | MK2304S-2LF.pdf | |
| A2C53102124 | IC MCU FLASH MICOM 100PIN | A2C53102124.pdf | |
| 73S1209F-44IM/F/P | 80515 73S12xx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-QFN-EP (7x7) | 73S1209F-44IM/F/P.pdf | |
| SP206CA-L/TR | 4/3 Transceiver Full RS232 24-SSOP | SP206CA-L/TR.pdf | |
| 7SB3125CMX1TCG | Bus Switch 1 x 1:1 6-ULLGA (1x1) | 7SB3125CMX1TCG.pdf | |
| IS62WV6416DBLL-45BLI | IC SRAM 1MBIT 45NS 48BGA | IS62WV6416DBLL-45BLI.pdf | |
| M27C1001-10C1 | IC OTP 1MBIT 100NS 32PLCC | M27C1001-10C1.pdf | |
| X4325V8-4.5A | Supervisor 1 Channel 8-TSSOP | X4325V8-4.5A.pdf | |
| MIC2182BSM-TR | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-SSOP | MIC2182BSM-TR.pdf | |
| LM3370SD-3621/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V, 3.3V 2 Output 600mA 16-WFDFN Exposed Pad | LM3370SD-3621/NOPB.pdf | |
| TPS7A4501KTTR | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.21 V ~ 20 V 1.5A DDPAK/TO-263-5 | TPS7A4501KTTR.pdf |