| Manufacturer Part Number: | SS3P6-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 69010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P6-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P6-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 780mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P6-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P6-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P6-M3/84A is new and unused, you can buy SS3P6-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P6-M3/84A.
| DSR6U600D1 | Diode Standard 600V 6A Surface Mount TO-252-3 | DSR6U600D1.pdf | |
| NTMFS4921NT1G | MOSFET N-CH 30V 8.8A SO8FL | NTMFS4921NT1G.pdf | |
| 854S058AGILF | Clock Multiplexer IC 2.5GHz 24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | 854S058AGILF.pdf | |
| DAC7621EG4 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-SSOP | DAC7621EG4.pdf | |
| XCVU095-2FFVC1517E | IC FPGA 520 I/O 1517FCBGA | XCVU095-2FFVC1517E.pdf | |
| 10AX066K2F35I2LG | IC FPGA 396 I/O 1152FCBGA | 10AX066K2F35I2LG.pdf | |
| XC4010E-4PC84I | IC FPGA 61 I/O 84PLCC | XC4010E-4PC84I.pdf | |
| PIC16C433T-E/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 18-SOIC | PIC16C433T-E/SO.pdf | |
| 74LVC2G66DP-Q100H | 2 Circuit IC Switch 1:1 10 Ohm 8-TSSOP | 74LVC2G66DP-Q100H.pdf | |
| NCS2001SQ2T2G | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | NCS2001SQ2T2G.pdf | |
| THS4541QRGTRQ1 | Differential Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 16-QFN (3x3) | THS4541QRGTRQ1.pdf | |
| W631GU8KB15I | 1G DDR3L SDRAM 1.35V X8 667MHZ I | W631GU8KB15I.pdf | |
| 71V67803S150PFG8 | IC SRAM 9MBIT 150MHZ 100TQFP | 71V67803S150PFG8.pdf | |
| CY62157DV30LL-55BVXAT | IC SRAM 8MBIT 55NS 48VFBGA | CY62157DV30LL-55BVXAT.pdf | |
| LNK6765K | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz 12-ESOP | LNK6765K.pdf |