| Manufacturer Part Number: | SS3P6HM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P6HM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P6HM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 780mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P6HM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P6HM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P6HM3/85A is new and unused, you can buy SS3P6HM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P6HM3/85A.
| BAS40-04W,115 | Diode Array 1 Pair Series Connection Schottky 40V 120mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323 | BAS40-04W,115.pdf | |
| STPS20SM60D | DIODE SCHOTTKY 60V 20A TO220AC | STPS20SM60D.pdf | |
| SS8050BBU | TRANS NPN 25V 1.5A TO-92 | SS8050BBU.pdf | |
| 10AX115N3F40I2SGES | IC FPGA 600 I/O 1517FCBGA | 10AX115N3F40I2SGES.pdf | |
| PIC18F4620-I/P | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 64KB (32K x 16) FLASH 40-PDIP | PIC18F4620-I/P.pdf | |
| SN65LVPE502ARGER | Buffer, ReDriver 2 Channel 5Gbps 24-VQFN (4x4) | SN65LVPE502ARGER.pdf | |
| OPA4364AIPWT | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | OPA4364AIPWT.pdf | |
| MAX4265EUA+ | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-uMAX | MAX4265EUA+.pdf | |
| AD8334ACPZ-REEL7 | Variable Gain Amplifier IC Signal Processing 64-LFCSP-VQ (9x9) | AD8334ACPZ-REEL7.pdf | |
| 74HCT7030D,118 | IC 9X64 FIFO REGISTER 3ST 28SOIC | 74HCT7030D,118.pdf | |
| W25Q32FVZPIQ | SPIFLASH 32M-BIT 4KB UNIFORM SEC | W25Q32FVZPIQ.pdf | |
| S-8250BAK-I6T1U | Battery Battery Protection IC Lithium-Ion/Polymer SNT-6A | S-8250BAK-I6T1U.pdf | |
| MP3398BGF-Z | LED Driver IC 4 Output DC DC Controller Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 350mA 16-TSSOP-EP | MP3398BGF-Z.pdf | |
| TPS77628D | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 500mA 8-SOIC | TPS77628D.pdf |