| Manufacturer Part Number: | SS3P6L-E3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 3A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P6L-E3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P6L-E3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P6L-E3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P6L-E3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P6L-E3/87A is new and unused, you can buy SS3P6L-E3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P6L-E3/87A.
| 2EZ39DE3/TR8 | Zener Diode 39V 2W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ39DE3/TR8.pdf | |
| T810T-8T | TRIAC 800V 8A 10MA TO-220AB | T810T-8T.pdf | |
| BC549C | TRANS NPN 30V 0.1A TO-92 | BC549C.pdf | |
| MPS8098_D75Z | TRANS NPN 60V 0.5A TO-92 | MPS8098_D75Z.pdf | |
| 8N4DV85BC-0078CDI | VCXO IC 100MHz, 200MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0078CDI.pdf | |
| 8N3Q001EG-0036CDI8 | Clock Oscillator IC 100MHz, 125MHz, 250MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-0036CDI8.pdf | |
| ATMEGA1284P-MU | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 128KB (64K x 16) FLASH 44-VQFN (7x7) | ATMEGA1284P-MU.pdf | |
| C8051F811-GS | 8051 C8051F81x Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 16-SOIC | C8051F811-GS.pdf | |
| MB90F367TSPMCR-GSE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90360 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | MB90F367TSPMCR-GSE1.pdf | |
| EL5164IW-T7A | Current Feedback Amplifier 1 Circuit SOT-23-6 | EL5164IW-T7A.pdf | |
| CD74HCT173E | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16DIP | CD74HCT173E.pdf | |
| NLV74ACT00DR2G | IC GATE NAND QUAD 2-INPUT 14SOIC | NLV74ACT00DR2G.pdf | |
| LTC3110EFE#PBF | IC REG BUCK BOOST ADJ 2A 24TSSOP | LTC3110EFE#PBF.pdf | |
| MCP101-450DI/TO | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel TO-92-3 | MCP101-450DI/TO.pdf | |
| X4645V8I-4.5A | Supervisor 1 Channel 8-TSSOP | X4645V8I-4.5A.pdf |