| Manufacturer Part Number: | SS3P6LHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 3A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P6LHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P6LHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P6LHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P6LHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P6LHM3/87A is new and unused, you can buy SS3P6LHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P6LHM3/87A.
| CZRA4728-HF | Zener Diode 3.3V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) | CZRA4728-HF.pdf | |
| BFR 93AW E6327 | RF Transistor NPN 12V 90mA 6GHz 300mW Surface Mount PG-SOT323-3 | BFR 93AW E6327.pdf | |
| QT301-D | Capacitance-to-Analog Converter 8-DIP | QT301-D.pdf | |
| MCP4552T-104E/MF | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 257 Taps I²C Interface 8-DFN-EP (3x3) | MCP4552T-104E/MF.pdf | |
| PIC18LF44K22-I/PT | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18LF44K22-I/PT.pdf | |
| NS9360B-0-C103 | IC ARM9 MICROPROCESSOR 272BGA | NS9360B-0-C103.pdf | |
| CD74HC259E | D-Type, Addressable 1 Channel 1:8 IC Standard 16-PDIP | CD74HC259E.pdf | |
| XC6122C728MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122C728MR-G.pdf | |
| ZM33164N8TA | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SOP | ZM33164N8TA.pdf | |
| MAX860CSA+ | Charge Pump Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed -Vin, 2Vin 1 Output 50mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX860CSA+.pdf | |
| LT3991IMSE#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.19V 1 Output 1.2A 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LT3991IMSE#TRPBF.pdf |