| Manufacturer Part Number: | SS5P10-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 22510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS5P10-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS5P10-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | DD-19-2014 Rev 0 07/Aug/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 15µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 130pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS5P10-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS5P10-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS5P10-M3/86A is new and unused, you can buy SS5P10-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS5P10-M3/86A.
| STP6N60M2 | MOSFET N-CH 600V TO-220 | STP6N60M2.pdf | |
| MCP7940MT-I/ST | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 64B I²C, 2-Wire Serial 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | MCP7940MT-I/ST.pdf | |
| AD9288BSTZ-80 | 8 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 48-LQFP (7x7) | AD9288BSTZ-80.pdf | |
| EP1K50TC144-2 | IC FPGA 102 I/O 144TQFP | EP1K50TC144-2.pdf | |
| OR3T556BA256I-DB | IC FPGA 223 I/O 256BGA | OR3T556BA256I-DB.pdf | |
| MAX4534CSD | 1 Circuit IC Switch 4:1 400 Ohm 14-SOIC | MAX4534CSD.pdf | |
| 74LVC1G06FX4-7 | Inverter IC 1 Channel Open Drain X2-DFN1409-6 | 74LVC1G06FX4-7.pdf | |
| 72V70200PF | Multiplexer 1 x 16:16 100-TQFP (14x14) | 72V70200PF.pdf | |
| PC28F128J3D75D | IC FLASH 128MBIT 75NS 64EASYBGA | PC28F128J3D75D.pdf | |
| XC6122D335MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122D335MR-G.pdf | |
| LTC3541EDD-1#PBF | Linear And Switching Voltage Regulator IC 2 Output Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1) 2.25MHz 10-WFDFN Exposed Pad | LTC3541EDD-1#PBF.pdf |