| Manufacturer Part Number: | SS5P10HM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 5A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS5P10HM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS5P10HM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Wafer Geometry Conversion 28/Jul/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101, eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 15µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS5P10HM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS5P10HM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS5P10HM3/87A is new and unused, you can buy SS5P10HM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS5P10HM3/87A.
| 1N5373BRLG | Zener Diode 68V 5W ±5% Through Hole Axial | 1N5373BRLG.pdf | |
| Q6010LH5TP | TRIAC ALTERNISTOR 600V 10A TO220 | Q6010LH5TP.pdf | |
| NTA4151PT1 | MOSFET P-CH 20V 0.76A SOT-416 | NTA4151PT1.pdf | |
| LTC2237IUH#TRPBF | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 32-QFN (5x5) | LTC2237IUH#TRPBF.pdf | |
| DSPIC33FJ128MC204-E/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10) | DSPIC33FJ128MC204-E/PT.pdf | |
| R5F72395BDFP#V0 | SH2A-FPU SuperH® SH7239 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 512KB (512K x 8) FLASH | R5F72395BDFP#V0.pdf | |
| SN65LBC179D | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-SOIC | SN65LBC179D.pdf | |
| 74HCT00D,653 | NAND Gate IC 4 Channel 14-SO | 74HCT00D,653.pdf | |
| SY100EL92ZC | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 3 Channel 20-SOIC W | SY100EL92ZC.pdf | |
| CY7C1320CV18-250BZXC | IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA | CY7C1320CV18-250BZXC.pdf | |
| MIC2178BWM-TR | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.245V 1 Output 2.5A 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | MIC2178BWM-TR.pdf | |
| S-1137A35-M5T1U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.5V 300mA SOT-23-5 | S-1137A35-M5T1U.pdf |