| Manufacturer Part Number: | SS5P3-E3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 5A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS5P3-E3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS5P3-E3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 520mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS5P3-E3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS5P3-E3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS5P3-E3/86A is new and unused, you can buy SS5P3-E3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS5P3-E3/86A.
| GBU6D-BP | RECT BRIDGE GPP 6A 200V GBU | GBU6D-BP.pdf | |
| MAVR-011020-14110G | SOLDERABLE GAAS CONSTANT GAMMA F | MAVR-011020-14110G.pdf | |
| 1N5935BP/TR12 | Zener Diode 28V 1.5W ±5% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5935BP/TR12.pdf | |
| 1EZ100D10/TR8 | Zener Diode 100V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1EZ100D10/TR8.pdf | |
| IPB09N03LA G | MOSFET N-CH 25V 50A D2PAK | IPB09N03LA G.pdf | |
| MCP4441T-104E/ST | Digital Potentiometer 100k Ohm 4 Circuit 129 Taps I²C Interface 20-TSSOP | MCP4441T-104E/ST.pdf | |
| DC-ME-01T-S | Digi Connect ME® Embedded Module ARM7TDMI, NS7520 55MHz 8MB 2MB | DC-ME-01T-S.pdf | |
| PIC16LF726-I/SP | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-SPDIP | PIC16LF726-I/SP.pdf | |
| SPC5646BF0MLU1 | e200z4d MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 3MB (3M x 8) FLASH 176-LQFP (24x24) | SPC5646BF0MLU1.pdf | |
| P1014NXE5DFB | PowerPC e500v2 Microprocessor IC QorIQ P1 1 Core, 32-Bit 800MHz 425-TEPBGA I (19x19) | P1014NXE5DFB.pdf | |
| 1894KI-43LF | Ethernet Physical Layer Controller 10/100 Base-T/TX PHY Parallel Interface 40-QFN (6x6) | 1894KI-43LF.pdf | |
| MAX3804ETE#TG16 | 1/0 Driver Ethernet 16-TQFN (3x3) | MAX3804ETE#TG16.pdf | |
| THS4011CDG4 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | THS4011CDG4.pdf | |
| 74ABT16373BDL,112 | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-SSOP | 74ABT16373BDL,112.pdf | |
| ADP3121JCPZ-RL | IC MOSFET DRIVER DUAL 12V 8LFCSP | ADP3121JCPZ-RL.pdf |