| Manufacturer Part Number: | SS5P3HM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 5A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS5P3HM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS5P3HM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 520mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 280pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS5P3HM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS5P3HM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS5P3HM3/87A is new and unused, you can buy SS5P3HM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS5P3HM3/87A.
| JAN1N4963C | Zener Diode 16V 5W ±2% Through Hole E, Axial | JAN1N4963C.pdf | |
| MMUN2216LT1G | TRANS PREBIAS NPN 0.4W SOT23-3 | MMUN2216LT1G.pdf | |
| FCPF9N60NT | MOSFET N-CH 600V 9A TO220F | FCPF9N60NT.pdf | |
| PI6C2408-1LE | IC ZERO DELAY CLOCK BUFF 16TSSOP | PI6C2408-1LE.pdf | |
| AD7874ANZ | Data Acquisition System (DAS) 12 bit 116k Parallel 28-PDIP | AD7874ANZ.pdf | |
| LCMXO2-1200UHC-5FTG256I | IC FPGA 206 I/O 256FTBGA | LCMXO2-1200UHC-5FTG256I.pdf | |
| AGLN030V5-ZUCG81 | IC FPGA 66 I/O 81UCSP | AGLN030V5-ZUCG81.pdf | |
| SPC5603PEF1MLL6 | e200z0h MPC56xx Qorivva Microcontroller IC 32-Bit 64MHz 384KB (384K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | SPC5603PEF1MLL6.pdf | |
| MPC8555VTAJD | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 533MHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8555VTAJD.pdf | |
| MAX4659EUA+ | 1 Circuit IC Switch 2:1 25 Ohm 8-uMAX | MAX4659EUA+.pdf | |
| TLV2461QPWRG4 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | TLV2461QPWRG4.pdf | |
| LMV722MM | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | LMV722MM.pdf | |
| LMV393MM | Comparator General Purpose CMOS, Open-Collector, TTL 8-VSSOP | LMV393MM.pdf | |
| 74HC173PW,112 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP | 74HC173PW,112.pdf | |
| 7006L20PF | IC SRAM 128KBIT 20NS 64TQFP | 7006L20PF.pdf |