| Manufacturer Part Number: | SS5P4-E3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 40V 5A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS5P4-E3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS5P4-E3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 520mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS5P4-E3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS5P4-E3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS5P4-E3/87A is new and unused, you can buy SS5P4-E3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS5P4-E3/87A.
| CURB202-G | DIODE GEN PURP 100V 2A DO214AA | CURB202-G.pdf | |
| BZT52H-B18,115 | Zener Diode 18V 375mW ±2% Surface Mount SOD-123F | BZT52H-B18,115.pdf | |
| 8N3SV76FC-0126CDI8 | VCXO IC 19.2MHz 6-CLCC | 8N3SV76FC-0126CDI8.pdf | |
| CS4344-CZZ | DAC, Audio 24 bit 192k I²S 10-TSSOP | CS4344-CZZ.pdf | |
| 74LVT162240ADL,118 | Buffer, Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74LVT162240ADL,118.pdf | |
| AT49BV802AT-70TU | IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP | AT49BV802AT-70TU.pdf | |
| HIP2122FRTBZ-T | IC HALF BRIDGE FET DRIVER 9TDFN | HIP2122FRTBZ-T.pdf | |
| DS1706ESA+ | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-SOIC | DS1706ESA+.pdf | |
| LM22670MRE-5.0/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 3A 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM22670MRE-5.0/NOPB.pdf | |
| XC9235A15DMR-G | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 600mA SC-74A, SOT-753 | XC9235A15DMR-G.pdf | |
| LT1931AIS5#TRPBF | Cuk Switching Regulator IC Negative Adjustable -1.255V 1 Output 1A SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 | LT1931AIS5#TRPBF.pdf | |
| ADP162AUJZ-1.8-R7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 150mA TSOT-5 | ADP162AUJZ-1.8-R7.pdf | |
| LP3962ET-5.0/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1.5A TO-220-5 | LP3962ET-5.0/NOPB.pdf |