| Manufacturer Part Number: | SS5P5HM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 50V 5A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS5P5HM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS5P5HM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 690mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 200pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS5P5HM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS5P5HM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS5P5HM3/86A is new and unused, you can buy SS5P5HM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS5P5HM3/86A.
| PZU15B3A,115 | Zener Diode 15V 320mW ±2% Surface Mount SOD-323 | PZU15B3A,115.pdf | |
| NTTFS4H07NTAG | MOSFET N-CH 25V 18.5A U8FL | NTTFS4H07NTAG.pdf | |
| AUIRFS8409-7TRL | MOSFET N-CH 40V 240A D2PAK-7 | AUIRFS8409-7TRL.pdf | |
| IRF510S | MOSFET N-CH 100V 5.6A D2PAK | IRF510S.pdf | |
| NB2762ASNR2 | IC CLOCK SYNTHESIZR 4MA TSOT-6 | NB2762ASNR2.pdf | |
| 8N3Q001FG-0056CDI | Clock Oscillator IC 125MHz, 66.66MHz, 30.72MHz, 50MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-0056CDI.pdf | |
| LTC2123CUK#TRPBF | 14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 48-QFN (7x7) | LTC2123CUK#TRPBF.pdf | |
| AT40K05-2CQC | IC FPGA 128 I/O 160QFP | AT40K05-2CQC.pdf | |
| MC7448VU1250ND | PowerPC G4 Microprocessor IC MPC74xx 1 Core, 32-Bit 1.25GHz 360-FCCBGA (25x25) | MC7448VU1250ND.pdf | |
| MAX3088CSA+T | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | MAX3088CSA+T.pdf | |
| TS27L4IDT | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-SO | TS27L4IDT.pdf | |
| SN64BCT25245DW | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | SN64BCT25245DW.pdf | |
| NLV74HC595ADTR2G | IC SHIFT REGISTER 8BIT 16TSSOP | NLV74HC595ADTR2G.pdf | |
| NCV3065MNTXG | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 1.5A (Switch) 8-DFN (4x4) | NCV3065MNTXG.pdf | |
| XC6122E633MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6122E633MR-G.pdf |