| Manufacturer Part Number: | SS6P4C-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 3A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS6P4C-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS6P4C-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 650mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 40V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS6P4C-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS6P4C-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS6P4C-M3/86A is new and unused, you can buy SS6P4C-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS6P4C-M3/86A.
| MBR12080CTR | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 80V 120A (DC) Chassis Mount Twin Tower | MBR12080CTR.pdf | |
| IDW15E65D2FKSA1 | DIODE GEN PURP 650V 30A TO247-3 | IDW15E65D2FKSA1.pdf | |
| MSP430FR6922IRGCR | CPUXV2 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) FRAM 64-VQFN (9x9) | MSP430FR6922IRGCR.pdf | |
| PIC24FJ256GB210T-I/BG | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (85.5K x 24) FLASH 121-TFBGA (10x10) | PIC24FJ256GB210T-I/BG.pdf | |
| STM32F205VFT6TR | ARM® Cortex®-M3 STM32 F2 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 768KB (768K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | STM32F205VFT6TR.pdf | |
| THS6043CPWPR | 2/0 Driver DSL 14-HTSSOP | THS6043CPWPR.pdf | |
| TRSF3232CDR | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | TRSF3232CDR.pdf | |
| MC33174DTB | General Purpose Amplifier 4 Circuit 14-TSSOP | MC33174DTB.pdf | |
| TC74ACT541PF | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-DIP | TC74ACT541PF.pdf | |
| BR24G01-3 | IC EEPROM 1K I2C BUS DIP-T8 | BR24G01-3.pdf | |
| AT24C04Y6-10YH-1.8 | IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8MINIMAP | AT24C04Y6-10YH-1.8.pdf | |
| IDT71V3579S75PFI | IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 100TQFP | IDT71V3579S75PFI.pdf | |
| X5001S8I-4.5A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-SO | X5001S8I-4.5A.pdf |