| Manufacturer Part Number: | SS6P4C-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 3A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS6P4C-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS6P4C-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 650mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 40V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS6P4C-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS6P4C-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS6P4C-M3/87A is new and unused, you can buy SS6P4C-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS6P4C-M3/87A.
| QRS1440T30 | Diode Standard 1400V (1.4kV) 249A Chassis Mount Module | QRS1440T30.pdf | |
| 1N5259C-TAP | Zener Diode 39V 500mW ±2% Through Hole DO-35 | 1N5259C-TAP.pdf | |
| 8N4DV85BC-0161CDI8 | VCXO IC 212MHz, 212MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0161CDI8.pdf | |
| ADS5401IZAYR | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 196-NFBGA (12x12) | ADS5401IZAYR.pdf | |
| XC5VLX50-3FF676C | IC FPGA 440 I/O 676FCBGA | XC5VLX50-3FF676C.pdf | |
| XCKU115-1FLVA2104I | IC FPGA 832 I/O 2104FCBGA | XCKU115-1FLVA2104I.pdf | |
| PIC18F4515T-I/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 48KB (24K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18F4515T-I/ML.pdf | |
| MC3486N | 0/4 Receiver RS422, RS423 16-PDIP | MC3486N.pdf | |
| 89H48H12G3YBHLG8 | Switch Interfacing Interface 676-FCBGA (27x27) | 89H48H12G3YBHLG8.pdf | |
| XRT75R03IV | Telecom IC 128-LQFP (14x20) | XRT75R03IV.pdf | |
| 74HC2G17GW,125 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 6-TSSOP | 74HC2G17GW,125.pdf | |
| NLVHC541ADWR2 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | NLVHC541ADWR2.pdf | |
| AT49LV1024-90VI | IC FLASH 1MBIT 90NS 40VSOP | AT49LV1024-90VI.pdf | |
| RT9818C-35GV | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-3 | RT9818C-35GV.pdf | |
| XC6123F545ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6123F545ER-G.pdf |