| Manufacturer Part Number: | SS8P2LHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 20V 8A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS8P2LHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS8P2LHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 570mV @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 330pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS8P2LHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS8P2LHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS8P2LHM3/87A is new and unused, you can buy SS8P2LHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS8P2LHM3/87A.
| R6001830XXYA | Diode Standard 1800V (1.8kV) 300A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 | R6001830XXYA.pdf | |
| VS-MBR1100TR | Diode Schottky 100V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | VS-MBR1100TR.pdf | |
| PZU10B2,115 | Zener Diode 10V 310mW ±2% Surface Mount SOD-323F | PZU10B2,115.pdf | |
| CDLL3024 | Zener Diode 15V 1W ±20% Surface Mount DO-213AB | CDLL3024.pdf | |
| MCD72-18IO1B | SCR Module 1800V 180A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount TO-240AA | MCD72-18IO1B.pdf | |
| T720184504DN | SCR Module 1800V 700A Single Chassis Mount TO-200AC, B-PUK | T720184504DN.pdf | |
| TIP50-S | TRANS NPN 400V 1A TO-220 | TIP50-S.pdf | |
| 8N3DV85KC-0054CDI8 | VCXO IC 25MHz, 33.33MHz 6-CLCC | 8N3DV85KC-0054CDI8.pdf | |
| MCP4151-503E/MS | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 257 Taps SPI Interface 8-MSOP | MCP4151-503E/MS.pdf | |
| A3PE1500-1FG484I | IC FPGA 280 I/O 484FBGA | A3PE1500-1FG484I.pdf | |
| MB90497GPMC-GS-262E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90495G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 64-LQFP (12x12) | MB90497GPMC-GS-262E1.pdf | |
| DSPIC30F2012-20E/SP | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 20 MIPS 12KB (4K x 24) FLASH 28-SPDIP | DSPIC30F2012-20E/SP.pdf | |
| DG542DY-E3 | IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC | DG542DY-E3.pdf | |
| TRSF3238EIDBG4 | 5/3 Transceiver Full RS232 28-SSOP | TRSF3238EIDBG4.pdf | |
| MAX98308EWC+T | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class DG 12-WLP | MAX98308EWC+T.pdf |