| Manufacturer Part Number: | SS8P4C-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 4A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS8P4C-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS8P4C-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580mV @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 40V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS8P4C-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS8P4C-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS8P4C-M3/87A is new and unused, you can buy SS8P4C-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS8P4C-M3/87A.
| RS404L-BP | RECTIFIER BRIDGE 4A 400V RS-4L | RS404L-BP.pdf | |
| BZX84B6V2-E3-18 | Zener Diode 6.2V 300mW ±2% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84B6V2-E3-18.pdf | |
| 2EZ150D2E3/TR12 | Zener Diode 150V 2W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ150D2E3/TR12.pdf | |
| 8N4QV01FG-0102CDI | VCXO IC 25MHz, 50MHz, 100MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0102CDI.pdf | |
| 5AGZME1H3F35I4N | IC FPGA 414 I/O 1152FBGA | 5AGZME1H3F35I4N.pdf | |
| MB90F023PF-GS-9032 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP | MB90F023PF-GS-9032.pdf | |
| MCP6V11UT-E/LT | Zero-Drift Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SC-70-5 | MCP6V11UT-E/LT.pdf | |
| TLV2460AQPWRG4Q1 | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-TSSOP | TLV2460AQPWRG4Q1.pdf | |
| MHW1354LAN | IC CATV AMP MOD 65MHZ 7-CATV | MHW1354LAN.pdf | |
| TC648VPA | Motor Driver Parallel 8-PDIP | TC648VPA.pdf | |
| SI3461-E02-GM | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE) 11-QFN (3x3) | SI3461-E02-GM.pdf | |
| TPS3707-50DGNR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-MSOP-PowerPad | TPS3707-50DGNR.pdf | |
| X5168P-2.7 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | X5168P-2.7.pdf |