| Manufacturer Part Number: | SS8P4CHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 4A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS8P4CHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS8P4CHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580mV @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 40V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS8P4CHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS8P4CHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS8P4CHM3/86A is new and unused, you can buy SS8P4CHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS8P4CHM3/86A.
| MBRB1535CTHE3/81 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 35V 7.5A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | MBRB1535CTHE3/81.pdf | |
| UDZVTE-174.3B | Zener Diode 4.3V 200mW Surface Mount UMD2 | UDZVTE-174.3B.pdf | |
| S1Z1SMB5919BT3G | DIODE ZENER VREG 5.6V 3W SMB | S1Z1SMB5919BT3G.pdf | |
| 2SC5754-A | RF Transistor NPN 5V 500mA 20GHz 735mW Surface Mount | 2SC5754-A.pdf | |
| DAC102S085CIMM | 10 Bit Digital to Analog Converter 2 10-VSSOP | DAC102S085CIMM.pdf | |
| UPD78F0532AGK-GAJ-AX | 78K/0 78K0/Kx2 Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 24KB (24K x 8) FLASH | UPD78F0532AGK-GAJ-AX.pdf | |
| SN65LVDS051PW | 2/2 Transceiver Full LVDS 16-TSSOP | SN65LVDS051PW.pdf | |
| TDA7385H | Amplifier IC 4-Channel (Quad) Class AB 25-Flexiwatt (Vertical) | TDA7385H.pdf | |
| MIC919BC5-TR | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit SC-70-5 | MIC919BC5-TR.pdf | |
| TLV3492AIDRG4 | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail 8-SOIC | TLV3492AIDRG4.pdf | |
| MC74VHC04MELG | Inverter IC 6 Channel SOEIAJ-14 | MC74VHC04MELG.pdf | |
| SN74AUP1G98DBVR | Configurable Multiple Function Configurable 1 Circuit 3 Input SOT-23-6 | SN74AUP1G98DBVR.pdf | |
| S29GL01GP11TFIR23 | IC FLASH MEM 1GBIT 56TSOP | S29GL01GP11TFIR23.pdf | |
| UCC27425DG4 | IC MOSFET DRIVR DUAL HS 4A 8SOIC | UCC27425DG4.pdf | |
| MAX6195AESA+ | Series Voltage Reference IC ±0.04% 500µA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX6195AESA+.pdf |