| Manufacturer Part Number: | SS8P5C-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 50V 4A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS8P5C-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS8P5C-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 50V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS8P5C-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS8P5C-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS8P5C-M3/86A is new and unused, you can buy SS8P5C-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS8P5C-M3/86A.
| CDLL5946C | Zener Diode 75V 1.25W ±2% Surface Mount DO-213AB | CDLL5946C.pdf | |
| MAZS0560ML | Zener Diode 5.6V 150mW ±3% Surface Mount SSMini2-F1 | MAZS0560ML.pdf | |
| Q6035NH5RP | TRIAC ALTERNISTOR 600V 35A TO263 | Q6035NH5RP.pdf | |
| CD74HC4046ANSR | IC PLL W/VCO 16SO | CD74HC4046ANSR.pdf | |
| 8N3SV75FC-0066CDI8 | VCXO IC 122.88MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0066CDI8.pdf | |
| MB9AFA44LBPMC-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9AA40NB Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 288KB (288K x 8) FLASH 64-LQFP (12x12) | MB9AFA44LBPMC-G-JNE2.pdf | |
| COM20020I3V-DZD-TR | ARCNET Controller ARCNET 878.1 Parallel Interface 28-PLCC (11.51x11.51) | COM20020I3V-DZD-TR.pdf | |
| XR17V258IV | IC UART PCI BUS OCTAL 144LQFP | XR17V258IV.pdf | |
| DS3151+ | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 144-TECSBGA (13x13) | DS3151+.pdf | |
| TL022CPSR | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SO | TL022CPSR.pdf | |
| MAX9003ESA+ | Amplifier, Comparator, Reference IC Smart Card 8-SOIC | MAX9003ESA+.pdf | |
| SN74LS280DRG4 | Parity Generator 9-Bit 14-SOIC | SN74LS280DRG4.pdf | |
| W947D2HBJX6E TR | 128M MDDR X32 166MHZ 65NM | W947D2HBJX6E TR.pdf | |
| ADM6711TAKSZ-REEL | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | ADM6711TAKSZ-REEL.pdf | |
| LM385MX-2.5/NOPB | Shunt Voltage Reference IC ±3% 20mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | LM385MX-2.5/NOPB.pdf |