| Manufacturer Part Number: | SS8P5C-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 50V 4A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS8P5C-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS8P5C-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 50V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS8P5C-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS8P5C-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS8P5C-M3/87A is new and unused, you can buy SS8P5C-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS8P5C-M3/87A.
| TZMB18-GS18 | Zener Diode 18V 500mW ±2% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMB18-GS18.pdf | |
| ZXTN25020DGTA | TRANS NPN 20V 7A SOT223 | ZXTN25020DGTA.pdf | |
| APTC80TA15PG | MOSFET 6N-CH 800V 28A SP6P | APTC80TA15PG.pdf | |
| LTC2172CUKG-12#PBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 4 Pipelined 52-QFN (7x8) | LTC2172CUKG-12#PBF.pdf | |
| XC4VLX25-12SF363C | IC FPGA 240 I/O 363FCBGA | XC4VLX25-12SF363C.pdf | |
| R5F5631BCDLK#U0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 1MB (1M x 8) FLASH 145-TFLGA (7x7) | R5F5631BCDLK#U0.pdf | |
| R5F64186DFB#U0 | R32C/100 M16C/R32C/100/118 Microcontroller IC 16/32-Bit 50MHz 512KB (512K x 8) FLASH | R5F64186DFB#U0.pdf | |
| USB2422-CP | USB Hub Controller USB 2.0 USB Interface 24-QFN (4x4) | USB2422-CP.pdf | |
| Z85C3008VEG | Interface 44-PLCC | Z85C3008VEG.pdf | |
| LT1816IMS8#PBF | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 8-MSOP | LT1816IMS8#PBF.pdf | |
| AD822AR-REEL | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | AD822AR-REEL.pdf | |
| SN74F251BD | Multiplexer 1 x 8:1 16-SOIC | SN74F251BD.pdf | |
| CAV25080VE-GT3 | IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8SOIC | CAV25080VE-GT3.pdf | |
| HEF4794BT,112 | LED Driver IC 8 Output Linear Shift Register 40mA 16-SO | HEF4794BT,112.pdf | |
| LM4132DMFX-3.3/NOPB | Series Voltage Reference IC ±0.4% 20mA SC-74A, SOT-753 | LM4132DMFX-3.3/NOPB.pdf |