| Manufacturer Part Number: | SS8P6C-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 4A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS8P6C-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS8P6C-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 60V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS8P6C-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS8P6C-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS8P6C-M3/87A is new and unused, you can buy SS8P6C-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS8P6C-M3/87A.
| TZMC39-M-08 | Zener Diode 39V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMC39-M-08.pdf | |
| BZX55F4V3-TAP | Zener Diode 4.3V 500mW ±1% Through Hole DO-35 | BZX55F4V3-TAP.pdf | |
| FQB9N15TM | MOSFET N-CH 150V 9A D2PAK | FQB9N15TM.pdf | |
| NTTS2P02R2G | MOSFET P-CH 20V 2.4A 8MICRO | NTTS2P02R2G.pdf | |
| 348RPLF | IC CLK SYNTHESIZER QUAD 20-QSOP | 348RPLF.pdf | |
| DS1746W-120+ | Real Time Clock (RTC) IC Clock/Calendar 128KB Parallel 32-DIP Module (0.600", 15.24mm) | DS1746W-120+.pdf | |
| XC5VLX220-2FFG1760C | IC FPGA 800 I/O 1760FBGA | XC5VLX220-2FFG1760C.pdf | |
| MB91F531BPMC-GSAE2 | IC MCU 32BIT FLASH 0.09 208LQFP | MB91F531BPMC-GSAE2.pdf | |
| ATMEGA4HVD-4MX | AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 4KB (2K x 16) FLASH 18-MLF | ATMEGA4HVD-4MX.pdf | |
| MAX3218EPP | 2/2 Transceiver Full RS232 20-PDIP | MAX3218EPP.pdf | |
| MAX4233ABC+T | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 10-UCSP-12Bump (1.54x2.02) | MAX4233ABC+T.pdf | |
| FMS6419MSA28 | IC DRIVER VID FLTR SELECT 28SSOP | FMS6419MSA28.pdf | |
| IDT71024MS15Y8 | IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ | IDT71024MS15Y8.pdf | |
| LTC2942IDCB-1#TRMPBF | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion 6-DFN (2x3) | LTC2942IDCB-1#TRMPBF.pdf | |
| S-8333AAIC-T8T1G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC 8-TSSOP | S-8333AAIC-T8T1G.pdf |