| Manufacturer Part Number: | SS8PH10-E3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 8A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS8PH10-E3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS8PH10-E3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS8PH10-E3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS8PH10-E3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS8PH10-E3/86A is new and unused, you can buy SS8PH10-E3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS8PH10-E3/86A.
| BZT52C3V9-7-F | Zener Diode 3.9V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | BZT52C3V9-7-F.pdf | |
| L0103DEAP | TRIAC SENS GATE 400V 1A TO92 | L0103DEAP.pdf | |
| BLL1214-250,112 | RF Mosfet LDMOS 36V 150mA 1.2GHz ~ 1.4GHz 12dB 250W LDMOST | BLL1214-250,112.pdf | |
| LMX1601TM/NOPB | IC FREQ SYNTHESIZER DUAL 16TSSOP | LMX1601TM/NOPB.pdf | |
| EP3C10U256I7 | IC FPGA 182 I/O 256UBGA | EP3C10U256I7.pdf | |
| EP2A15F672C8 | IC FPGA 492 I/O 672FBGA | EP2A15F672C8.pdf | |
| PIC17LC752T-08/PT | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 16KB (8K x 16) OTP 64-TQFP (10x10) | PIC17LC752T-08/PT.pdf | |
| DSPIC33EP512MC204T-E/TL | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 512KB (170K x 24) FLASH 44-VTLA (6x6) | DSPIC33EP512MC204T-E/TL.pdf | |
| USB2227-NU-11 | Controller Interface 128-VTQFP (14x14) | USB2227-NU-11.pdf | |
| MAX9728BETC+T | Amplifier IC Headphones, 2-Channel (Stereo) Class AB 12-TQFN (3x3) | MAX9728BETC+T.pdf | |
| SIC620RCD-T1-GE3 | IC CTLR STAGE 60A 5V PWM PPAK | SIC620RCD-T1-GE3.pdf | |
| UCC28513DWRG4 | PFC IC Average Current 200kHz 20-SOIC | UCC28513DWRG4.pdf | |
| XC6121A227MG-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121A227MG-G.pdf | |
| ADP3186JRUZ-REEL | - Controller, AMD Opteron™ Voltage Regulator IC 4 Output 28-TSSOP | ADP3186JRUZ-REEL.pdf |