| Manufacturer Part Number: | SS8PH10-E3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 8A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS8PH10-E3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS8PH10-E3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS8PH10-E3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS8PH10-E3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS8PH10-E3/87A is new and unused, you can buy SS8PH10-E3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS8PH10-E3/87A.
| MMBZ4621-G3-18 | Zener Diode 3.6V 350mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ4621-G3-18.pdf | |
| K1100G | Diac/Sidac Thyristor 104 ~ 118V 1A DO-15 | K1100G.pdf | |
| NZT902 | TRANS NPN 90V 3A SOT-223 | NZT902.pdf | |
| STF38N65M5 | MOSFET N-CH 650V 30A TO-220FP | STF38N65M5.pdf | |
| RDN080N25FU6 | MOSFET N-CH 250V 8A TO220FN | RDN080N25FU6.pdf | |
| 9FG108EFLF | IC FREQ TIMING GENERATOR 48SSOP | 9FG108EFLF.pdf | |
| 8N4SV75FC-0173CDI8 | VCXO IC 156.2523MHz 6-CLCC | 8N4SV75FC-0173CDI8.pdf | |
| DSPIC33FJ128GP706A-I/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | DSPIC33FJ128GP706A-I/PT.pdf | |
| STM32L151RDY6TR | ARM® Cortex®-M3 STM32 L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 384KB (384K x 8) FLASH | STM32L151RDY6TR.pdf | |
| P89LPC903FD,112 | 8051 LPC900 Microcontroller IC 8-Bit 7.3728MHz 1KB (1K x 8) FLASH 8-SO | P89LPC903FD,112.pdf | |
| 89H48T12G2ZCBL | Switch Interfacing Interface 676-FCBGA (27x27) | 89H48T12G2ZCBL.pdf | |
| AD8011ANZ | Current Feedback Amplifier 1 Circuit 8-PDIP | AD8011ANZ.pdf | |
| CD74HC86EE4 | XOR (Exclusive OR) IC 4 Channel 14-PDIP | CD74HC86EE4.pdf | |
| TL431ACDM | Shunt Voltage Reference IC 36V ±1% 100mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | TL431ACDM.pdf | |
| ISL78234AARZ-T7A | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 4A 16-VQFN Exposed Pad | ISL78234AARZ-T7A.pdf |