| Manufacturer Part Number: | SS8PH10-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 100V 8A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS8PH10-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS8PH10-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | DD-19-2014 Rev 0 07/Aug/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 140pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS8PH10-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS8PH10-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS8PH10-M3/86A is new and unused, you can buy SS8PH10-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS8PH10-M3/86A.
| APT8DQ60KCTG | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 600V 8A Through Hole TO-220-3 | APT8DQ60KCTG.pdf | |
| CDLL5535A | Zener Diode 15V 500mW ±10% Surface Mount DO-213AB | CDLL5535A.pdf | |
| 8N3Q001EG-2148CDI | Clock Oscillator IC 231.25MHz 10-CLCC | 8N3Q001EG-2148CDI.pdf | |
| DS1248Y-100IND | Real Time Clock (RTC) IC Phantom Time Chip 128KB Parallel 32-DIP Module (0.600", 15.24mm) | DS1248Y-100IND.pdf | |
| AD9255BCPZRL7-125 | 14 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-LFCSP-VQ (7x7) | AD9255BCPZRL7-125.pdf | |
| MCP42100-I/P | Digital Potentiometer 100k Ohm 2 Circuit 256 Taps SPI Interface 14-PDIP | MCP42100-I/P.pdf | |
| CAT5118TBI-00GT3 | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 32 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface SOT-23-5 | CAT5118TBI-00GT3.pdf | |
| LCMXO3L-1300E-5MG121C | IC FPGA 100 I/O 121CSFBGA | LCMXO3L-1300E-5MG121C.pdf | |
| ATTINY45V-10SH | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 4KB (2K x 16) FLASH 8-SOIC | ATTINY45V-10SH.pdf | |
| R5F104JFAFA#V0 | RL78 RL78/G14 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 96KB (96K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F104JFAFA#V0.pdf | |
| PIC18F4450T-I/PT | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC18F4450T-I/PT.pdf | |
| DS90UB940TNKDTQ1 | 3.36Gbps Deserializer 2 Input 4 Output 64-WQFN (9x9) | DS90UB940TNKDTQ1.pdf | |
| 74AC646SCX | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | 74AC646SCX.pdf | |
| NLU1GT04AMX1TCG | Inverter IC 1 Channel 6-ULLGA (1.45x1) | NLU1GT04AMX1TCG.pdf | |
| MCP1640T-I/CHY | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2V 1 Output 100mA SOT-23-6 | MCP1640T-I/CHY.pdf |