| Manufacturer Part Number: | SS8PH9-E3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 90V 8A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS8PH9-E3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS8PH9-E3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 90V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS8PH9-E3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS8PH9-E3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS8PH9-E3/87A is new and unused, you can buy SS8PH9-E3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS8PH9-E3/87A.
| 1N4735A_T50R | Zener Diode 6.2V 1W ±5% Through Hole DO-41 | 1N4735A_T50R.pdf | |
| RN2966FE(TE85L,F) | TRANS 2PNP PREBIAS 0.1W ES6 | RN2966FE(TE85L,F).pdf | |
| ZXMN6A08GTA | MOSFET N-CH 60V 3.8A SOT223 | ZXMN6A08GTA.pdf | |
| 8N3SV76BC-0104CDI8 | VCXO IC 425MHz 6-CLCC | 8N3SV76BC-0104CDI8.pdf | |
| 8N4QV01FG-1147CDI8 | VCXO IC 100MHz, 400MHz, 1GHz, 1GHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-1147CDI8.pdf | |
| MB96F346RSAPQCR-GS-N2E2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96340 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 288KB (288K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB96F346RSAPQCR-GS-N2E2.pdf | |
| ICL3232CVZ-T | 2/2 Transceiver Full RS232 16-TSSOP | ICL3232CVZ-T.pdf | |
| DS3486M/NOPB | 0/4 Receiver RS422, RS423 16-SOIC | DS3486M/NOPB.pdf | |
| 74FCT162244ETPAG8 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | 74FCT162244ETPAG8.pdf | |
| SN74AC11PWR | AND Gate IC 3 Channel 14-TSSOP | SN74AC11PWR.pdf | |
| IS61QDPB42M36A1-500B4LI | IC SRAM 72MB 500MHZ 165BGA | IS61QDPB42M36A1-500B4LI.pdf | |
| TC1301B-GDDVMFTR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 2.7V, 3V, 2.5V (Reset) 300mA, 150mA 8-DFN-EP (3x3) | TC1301B-GDDVMFTR.pdf |