| Manufacturer Part Number: | SS8PH9HM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 90V 8A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS8PH9HM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS8PH9HM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Wafer Geometry Conversion 28/Jul/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 8A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 90V | |
| Capacitance @ Vr, F | 140pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS8PH9HM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS8PH9HM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS8PH9HM3/86A is new and unused, you can buy SS8PH9HM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS8PH9HM3/86A.
| MBRB2090CT-E3/8W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 90V 10A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | MBRB2090CT-E3/8W.pdf | |
| EGP10FHE3/54 | Diode Standard 300V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | EGP10FHE3/54.pdf | |
| CDLL5257B | Zener Diode 33V ±5% Surface Mount DO-213AB | CDLL5257B.pdf | |
| JANS2N3763 | TRANS PNP 60V 1.5A TO-39 | JANS2N3763.pdf | |
| SQM85N15-19_GE3 | MOSFET N-CH 150V 85A TO263 | SQM85N15-19_GE3.pdf | |
| IDT5V991A-2JGI8 | IC CLK DVR PLL 3.3V PROGR 32PLCC | IDT5V991A-2JGI8.pdf | |
| 8N3DV85AC-0095CDI | VCXO IC 100MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0095CDI.pdf | |
| 8N3QV01FG-0089CDI | VCXO IC 155.52MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0089CDI.pdf | |
| PCM1755DBQR | DAC, Audio 24 bit 200k I²S 16-SSOP | PCM1755DBQR.pdf | |
| MB90F022CPF-GS-9107 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP | MB90F022CPF-GS-9107.pdf | |
| MPC8535EAVTATHA | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.25GHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8535EAVTATHA.pdf | |
| LMH0344GR/NOPB | Data Transport Interface 25-CSBGA (3x3) | LMH0344GR/NOPB.pdf | |
| NC7WZ17P6 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output SC-70-6 | NC7WZ17P6.pdf | |
| SN74HCT138NSR | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-SO | SN74HCT138NSR.pdf | |
| M24C02-RDS6TG | IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TSSOP | M24C02-RDS6TG.pdf |