| Manufacturer Part Number: | SSH22N50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 500V 22A TO-3P |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SSH22N50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SSH22N50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 22A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 250 mOhm @ 11A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 236nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 5120pF @ 25V | |
| Power - Max | 278W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-3P-3, SC-65-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3PN | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SSH22N50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SSH22N50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of SSH22N50A is new and unused, you can buy SSH22N50A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SSH22N50A.
| SI1467DH-T1-E3 | MOSFET P-CH 20V 2.7A SC-70-6 | SI1467DH-T1-E3.pdf | |
| TMS320C6655CZHA | IC DSP FIX/FLOAT POINT 625FCBGA | TMS320C6655CZHA.pdf | |
| M7AFS600-2FG256I | IC FPGA 119 I/O 256FBGA | M7AFS600-2FG256I.pdf | |
| AT32UC3A0512-ALUT | AVR AVR®32 UC3 A0 Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | AT32UC3A0512-ALUT.pdf | |
| STM8S103F3P3 | STM8 STM8S Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (8K x 8) FLASH 20-TSSOP | STM8S103F3P3.pdf | |
| PIC17C766T-33E/PT | PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 32KB (16K x 16) OTP 80-TQFP (12x12) | PIC17C766T-33E/PT.pdf | |
| DF71494RN80FPV | SH-2 SuperH® SH7146 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LFQFP (14x14) | DF71494RN80FPV.pdf | |
| MAX4948EBA+T | 6 Circuit IC Switch 2:1 5.5 Ohm 25-UCSP (5x5) | MAX4948EBA+T.pdf | |
| OPA365AIDBVR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | OPA365AIDBVR.pdf | |
| OPA137U/2K5 | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | OPA137U/2K5.pdf | |
| 72235LB10PF8 | IC FIFO 2048X18 SYNC 10NS 64TQFP | 72235LB10PF8.pdf | |
| 74AC04MTC | Inverter IC 6 Channel 14-TSSOP | 74AC04MTC.pdf | |
| ISL89412IBZ | IC DRVR MOSFET DUAL-CH 8-SOIC | ISL89412IBZ.pdf | |
| LM3448MA/NOPB | LED Driver IC 1 Output AC DC Offline Switcher Flyback, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) Triac Dimming 16-SOIC | LM3448MA/NOPB.pdf | |
| XC6122E543ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122E543ER-G.pdf |