| Manufacturer Part Number: | STC5NF20V |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET 2N-CH 20V 5A 8-TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STC5NF20V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STC5NF20V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | STripFET™ II | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | 2 N-Channel (Dual) | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5A | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 40 mOhm @ 2.5A, 4.5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 600mV @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 11.5nC @ 4.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 460pF @ 15V | |
| Power - Max | 1.5W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STC5NF20V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STC5NF20V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STC5NF20V is new and unused, you can buy STC5NF20V STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STC5NF20V.
| 1N4448WSQ-7-F | DIODE FAST REC 75V 0.25A SOD323 | 1N4448WSQ-7-F.pdf | |
| CDBFR0230-HF | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 1005 | CDBFR0230-HF.pdf | |
| 10ETF02S | Diode Standard 200V 10A Surface Mount TO-263AB (D²PAK) | 10ETF02S.pdf | |
| JANTXV1N4622DUR-1 | Zener Diode 3.9V 500mW ±1% Surface Mount DO-213AA | JANTXV1N4622DUR-1.pdf | |
| PMEM4030NS,115 | TRANS NPN 50V 2A SOT96-1 | PMEM4030NS,115.pdf | |
| SP8K22FU6TB | MOSFET 2N-CH 45V 4.5A 8SOIC | SP8K22FU6TB.pdf | |
| DS4026S3+BCN | Temperature, Compensated Crystal Oscillator (TCXO) IC 12.8MHz 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS4026S3+BCN.pdf | |
| CS5330A-BSZR | 18 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Sigma-Delta 8-SOIC | CS5330A-BSZR.pdf | |
| XC4010XL-3BG256I | IC FPGA 160 I/O 256BGA | XC4010XL-3BG256I.pdf | |
| MB90347DASPFV-GS-218E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347DASPFV-GS-218E1.pdf | |
| ADW54012Z-0REEL7 | IC CROSSPOINT SWITCH 8X8 32LFCSP | ADW54012Z-0REEL7.pdf | |
| SI2415-D-GTR | IC ISOMODEM GLOBAL DAA 24TSSOP | SI2415-D-GTR.pdf | |
| TJA1080ATS/2/T,112 | Automotive Interface 20-SSOP | TJA1080ATS/2/T,112.pdf | |
| RM25C32C-BSNC-B | IC SERIAL CBRAM 32KB 8SOIC | RM25C32C-BSNC-B.pdf | |
| AUIR2085S | IC DVR HALF-BRDG SELF OSC 8SOIC | AUIR2085S.pdf |