| Manufacturer Part Number: | STF817A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 80V 1.5A SOT89 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STF817A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STF817A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1.5A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 80V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 30 @ 1A, 2V | |
| Power - Max | 1.4W | |
| Frequency - Transition | 50MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-243AA | |
| Supplier Device Package | SOT-89-3 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STF817A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STF817A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STF817A is new and unused, you can buy STF817A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STF817A.
| JANTX1N5802US | Diode Standard 50V 1A Surface Mount D-5A | JANTX1N5802US.pdf | |
| MCD161-22IO1 | SCR Module 2200V 300A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Y4-M6 | MCD161-22IO1.pdf | |
| STB80NF10T4 | MOSFET N-CH 100V 80A D2PAK | STB80NF10T4.pdf | |
| SPP73N03S2L08XK | MOSFET N-CH 30V 73A TO-220AB | SPP73N03S2L08XK.pdf | |
| 8N3SV75KC-0146CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV75KC-0146CDI8.pdf | |
| 8N4DV85BC-0181CDI | VCXO IC 66MHz 6-CLCC | 8N4DV85BC-0181CDI.pdf | |
| ADS41B29IRGZR | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-VQFN (7x7) | ADS41B29IRGZR.pdf | |
| XCV200E-7FG456I | IC FPGA 284 I/O 456FBGA | XCV200E-7FG456I.pdf | |
| XU232-512-FB324-I40 | XCore XU Microcontroller IC 32-Bit 32-Core 4000MIPS ROMless 324-FBGA (15x15) | XU232-512-FB324-I40.pdf | |
| R5F212B8SDFA#V0 | R8C R8C/2x/2B Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R5F212B8SDFA#V0.pdf | |
| SN74HC02DE4 | NOR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74HC02DE4.pdf | |
| MC10H209L | NOR/OR Gate Configurable 2 Circuit 9 Input (4, 5) Input 16-CDIP | MC10H209L.pdf | |
| 11LC040-E/MS | IC EEPROM 4KBIT 100KHZ 8MSOP | 11LC040-E/MS.pdf | |
| UCC29421NG4 | Boost, Flyback, SEPIC Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-PDIP | UCC29421NG4.pdf | |
| LTC3114HDHC-1#PBF | Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.7V 1 Output 1A 16-WFDFN Exposed Pad | LTC3114HDHC-1#PBF.pdf |