| Manufacturer Part Number: | STGP30NC60W |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9503 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 600V 60A 200W Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STGP30NC60W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STGP30NC60W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Tail-Less 600 V IGBT V Series | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | PowerMESH™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 60A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 150A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.5V @ 15V, 20A | |
| Power - Max | 200W | |
| Switching Energy | 305µJ (on), 181µJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 102nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 29.5ns/118ns | |
| Test Condition | 390V, 20A, 10 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STGP30NC60W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STGP30NC60W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STGP30NC60W is new and unused, you can buy STGP30NC60W STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STGP30NC60W.
| BAR 88-02LRH E6433 | RF Diode PIN - Single 80V 100mA 250mW PG-TSLP-2 | BAR 88-02LRH E6433.pdf | |
| 8N4DV85EC-0182CDI | VCXO IC 644.5313MHz, 698.8123MHz 6-CLCC | 8N4DV85EC-0182CDI.pdf | |
| DAC124S085CISD/NOPB | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 10-WSON (3x3) | DAC124S085CISD/NOPB.pdf | |
| LCMXO2280E-4FT256I | IC FPGA 211 I/O 256FTBGA | LCMXO2280E-4FT256I.pdf | |
| C8051F902-D-GM | 8051 C8051F9xx Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (8K x 8) FLASH 24-QFN (4x4) | C8051F902-D-GM.pdf | |
| R5F104LHALA#U0 | RL78 RL78/G14 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 192KB (192K x 8) FLASH 64-FLGA (5x5) | R5F104LHALA#U0.pdf | |
| ISL43L420IRZ-T | 4 Circuit IC Switch 2:1 450 Ohm 16-QFN (3x3) | ISL43L420IRZ-T.pdf | |
| XR19L212IL48-F | IC UART/TXRX RS232 48QFN | XR19L212IL48-F.pdf | |
| VN755B5-E | IC DRIVER HIGH SIDE P2PAK | VN755B5-E.pdf | |
| MAX7705ESA+ | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-SOIC | MAX7705ESA+.pdf | |
| ADM691AARU-REEL | Supervisor Open Drain, Push-Pull 1 Channel 16-TSSOP | ADM691AARU-REEL.pdf |