| Manufacturer Part Number: | STGP3NB60K |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 600V 10A 50W Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STGP3NB60K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STGP3NB60K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Tail-Less 600 V IGBT V Series | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | PowerMESH™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 10A | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 24A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.8V @ 15V, 3A | |
| Power - Max | 50W | |
| Switching Energy | 58µJ (off) | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | 14nC | |
| Td (on/off) @ 25°C | 14ns/33ns | |
| Test Condition | 480V, 3A, 10 Ohm, 15V | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STGP3NB60K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STGP3NB60K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STGP3NB60K is new and unused, you can buy STGP3NB60K STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STGP3NB60K.
| VS-20ETF10STRRPBF | DIODE GEN PURP 1KV 20A TO220AC | VS-20ETF10STRRPBF.pdf | |
| FLZ5V1A | Zener Diode 4.9V 500mW ±3% Surface Mount SOD-80 | FLZ5V1A.pdf | |
| IRF1902GPBF | MOSFET N-CH 20V 4.2A 8SOIC | IRF1902GPBF.pdf | |
| SY100EP196VTG-TR | Delay Line IC Programmable 1024 Tap 2.05ns ~ 12.2ns 32-TQFP | SY100EP196VTG-TR.pdf | |
| 8N4QV01FG-0059CDI8 | VCXO IC 644.5313MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0059CDI8.pdf | |
| MAX1107EUB+T | 8 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 10-uMAX | MAX1107EUB+T.pdf | |
| EPF10K50VRC240-2N | IC FPGA 189 I/O 240RQFP | EPF10K50VRC240-2N.pdf | |
| SN74HC08DT | AND Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74HC08DT.pdf | |
| QS34X245Q3G8 | Bus Switch 8 x 1:1 80-QVSOP | QS34X245Q3G8.pdf | |
| SSTV16857EV,118 | IC REG DRIVER 14BIT 56VFBGA | SSTV16857EV,118.pdf | |
| UCC3817APW | PFC IC Average Current 6kHz ~ 220kHz 16-TSSOP | UCC3817APW.pdf | |
| BU4935F-TR | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 4-SOP | BU4935F-TR.pdf | |
| MAX6829WIUT+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-6 | MAX6829WIUT+T.pdf | |
| NCP5392MNR2G | - Controller, Intel VR11, VR11.1, AMD CPU Voltage Regulator IC 4 Output 40-QFN (6x6) | NCP5392MNR2G.pdf |