| Manufacturer Part Number: | STPS2L30A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 2A SMA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STPS2L30A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STPS2L30A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | STPS2L30 View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 450mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | SMA | |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STPS2L30A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STPS2L30A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STPS2L30A is new and unused, you can buy STPS2L30A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STPS2L30A.
| KBPC15005W-G | RECTIFIER BRIDGE 15A 50V KBPCW | KBPC15005W-G.pdf | |
| BAS1602VH6327XTSA1 | DIODE GEN PURP 80V 200MA SC79-2 | BAS1602VH6327XTSA1.pdf | |
| AU01 | DIODE GEN PURP 400V 500MA AXIAL | AU01.pdf | |
| BCP6925TA | TRANS PNP 20V 1A SOT223 | BCP6925TA.pdf | |
| TLC1542IDWRG4 | 10 Bit Analog to Digital Converter 11 Input 1 SAR 20-SOIC | TLC1542IDWRG4.pdf | |
| R5F562TABDFK#V1 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-LQFP (14x14) | R5F562TABDFK#V1.pdf | |
| MCP659T-E/ML | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 16-QFN (4x4) | MCP659T-E/ML.pdf | |
| DS1250Y-70IND | IC NVSRAM 4MBIT 70NS 32EDIP | DS1250Y-70IND.pdf | |
| FS6X1220RJX | Converter Offline Flyback, Forward Topology 300kHz D²PAK-6 | FS6X1220RJX.pdf | |
| BQ20Z75DBTR-V180 | Battery Multi-Function Controller IC Lithium-Ion/Polymer 38-TSSOP | BQ20Z75DBTR-V180.pdf | |
| LTC2938HDE#TRPBF | Power Supply Controller Four Power Supply Monitor 12-DFN (4x3) | LTC2938HDE#TRPBF.pdf |