| Manufacturer Part Number: | STR-Y6763A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 18.4kHz ~ 24.4kHz TO-220F-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STR-Y6763A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STR-Y6763A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | STR-Y6700 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 800V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | 15.1V | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 9.4 V ~ 35 V | |
| Duty Cycle | - | |
| Frequency - Switching | 18.4kHz ~ 24.4kHz | |
| Power (Watts) | 80W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 115°C (TA) | |
| Package / Case | TO-220-7 (Formed Leads) | |
| Supplier Device Package | TO-220F-7 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 300 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STR-Y6763A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STR-Y6763A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of STR-Y6763A is new and unused, you can buy STR-Y6763A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STR-Y6763A.
| 1N4937GP-E3/73 | DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AL | 1N4937GP-E3/73.pdf | |
| BZX84C8V2-E3-08 | Zener Diode 8.2V 300mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | BZX84C8V2-E3-08.pdf | |
| 2N4402TF | TRANS PNP 40V 0.6A TO-92 | 2N4402TF.pdf | |
| BCP54E6327HTSA1 | TRANS NPN 45V 1A SOT-223 | BCP54E6327HTSA1.pdf | |
| SI7501DN-T1-E3 | MOSFET N/P-CH 30V 5.4A 1212-8 | SI7501DN-T1-E3.pdf | |
| EPM570GF256C3N | IC CPLD 440MC 5.4NS 256FBGA | EPM570GF256C3N.pdf | |
| LCMXO2-7000HE-6FTG256C | IC FPGA 206 I/O 256FTBGA | LCMXO2-7000HE-6FTG256C.pdf | |
| XCS20XL-4TQG144I | IC FPGA 113 I/O 144TQFP | XCS20XL-4TQG144I.pdf | |
| MB91F465PAPMC-GSE1 | FR60 RISC FR MB91460P Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 544KB (544K x 8) FLASH 176-LQFP (24x24) | MB91F465PAPMC-GSE1.pdf | |
| TLV320AIC14CDBTRG4 | Voice-Band Interface 16 b Serial 30-TSSOP | TLV320AIC14CDBTRG4.pdf | |
| MAX964EEE+ | Comparator General Purpose CMOS, TTL 16-QSOP | MAX964EEE+.pdf | |
| AS7C4096A-12JIN | IC SRAM 512K X 8 36SOJ | AS7C4096A-12JIN.pdf | |
| NCP305LSQ17T1 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SC-82AB | NCP305LSQ17T1.pdf | |
| XC6108N20AMR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6108N20AMR-G.pdf |