| Manufacturer Part Number: | STR-Y6766A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Converter Offline Flyback Topology 18.4kHz ~ 24.4kHz TO-220F-7 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STR-Y6766A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STR-Y6766A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | STR-Y6700 | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Output Isolation | Isolated | |
| Internal Switch(s) | Yes | |
| Voltage - Breakdown | 800V | |
| Topology | Flyback | |
| Voltage - Start Up | 15.1V | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 9.4 V ~ 35 V | |
| Duty Cycle | - | |
| Frequency - Switching | 18.4kHz ~ 24.4kHz | |
| Power (Watts) | 140W | |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature, Over Voltage | |
| Control Features | - | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 115°C (TA) | |
| Package / Case | TO-220-7 (Formed Leads) | |
| Supplier Device Package | TO-220F-7 | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Standard Package | 300 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STR-Y6766A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STR-Y6766A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of STR-Y6766A is new and unused, you can buy STR-Y6766A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STR-Y6766A.
| B622F-2T | SCR Module 600V 42.5A (DC) Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 2) Chassis Mount Module | B622F-2T.pdf | |
| DSPIC33EP512MC202T-E/SO | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 60 MIPs 512KB (170K x 24) FLASH 28-SOIC | DSPIC33EP512MC202T-E/SO.pdf | |
| MAX4583EPE+ | 3 Circuit IC Switch 2:1 80 Ohm 16-PDIP | MAX4583EPE+.pdf | |
| DS485TM | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-SOIC | DS485TM.pdf | |
| DS2490S+T&R | USB Interface 24-SOIC | DS2490S+T&R.pdf | |
| LM3875T | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB TO-220-11 | LM3875T.pdf | |
| SN74LVTH245APWRG4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74LVTH245APWRG4.pdf | |
| SN74F10D | NAND Gate IC 3 Channel 14-SOIC | SN74F10D.pdf | |
| MC10H602FNG | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 9 Channel 28-PLCC (11.51x11.51) | MC10H602FNG.pdf | |
| CY7C1399B-12ZC | IC SRAM 256KBIT 12NS 28TSOP | CY7C1399B-12ZC.pdf | |
| BQ24013DRCRG4 | IC LI-ON LINEAR CHRG MGMT 10-SON | BQ24013DRCRG4.pdf | |
| LM5114AMFX/NOPB | IC GATE DRVR 7.6A LSIDE SOT23-6 | LM5114AMFX/NOPB.pdf | |
| S-L2980A52MC-TF-G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.2V 150mA SOT-23-5 | S-L2980A52MC-TF-G.pdf |