| Manufacturer Part Number: | STS5PF20V |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET P-CH 20V 5A 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STS5PF20V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STS5PF20V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | STripFET™ II | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Logic Level Gate, 2.5V Drive | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 80 mOhm @ 2.5A, 4.5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 450mV @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 6nC @ 2.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 412pF @ 15V | |
| Power - Max | 2.5W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SO | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STS5PF20V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STS5PF20V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STS5PF20V is new and unused, you can buy STS5PF20V STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STS5PF20V.
| MBR6045CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V Through Hole TO-220-3 | MBR6045CT.pdf | |
| DFLS260-7 | DIODE SCHOTTKY 60V 2A POWERDI123 | DFLS260-7.pdf | |
| BBY5502VH6327XTSA1 | DIODE TUNING 16V 20MA SC79 | BBY5502VH6327XTSA1.pdf | |
| JANTXV1N5526D-1 | Zener Diode 6.8V 500mW ±1% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTXV1N5526D-1.pdf | |
| 8N3QV01FG-1149CDI8 | VCXO IC 350MHz, 312.5MHz, 175MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-1149CDI8.pdf | |
| Z8F0811HH020EC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH | Z8F0811HH020EC.pdf | |
| MAX4372TEUK+T | Current Sense Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | MAX4372TEUK+T.pdf | |
| 71V3559S85PFG | IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 100TQFP | 71V3559S85PFG.pdf | |
| S-8355M55MC-MDOT2G | Boost Regulator Positive Output Step-Up DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8355M55MC-MDOT2G.pdf | |
| LTC3631EDD-3.3#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive or Negative Fixed 3.3V 1 Output 100mA 8-WFDFN Exposed Pad | LTC3631EDD-3.3#PBF.pdf | |
| TPS54319RTET | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.827V 1 Output 3A 16-WFQFN Exposed Pad | TPS54319RTET.pdf | |
| LM2575HVM-15/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 15V 1 Output 1A 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | LM2575HVM-15/NOPB.pdf | |
| AP7343D-35FS4-7B | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.5V 300mA X2-DFN1010-4 | AP7343D-35FS4-7B.pdf |