| Manufacturer Part Number: | STT5PF20V |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET P-CH 20V 5A SOT23-6 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STT5PF20V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STT5PF20V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | STripFET™ II | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 80 mOhm @ 2.5A, 4.5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 450mV @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 4.5nC @ 2.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 412pF @ 15V | |
| Power - Max | 1.6W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | SOT-23-6 | |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STT5PF20V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STT5PF20V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STT5PF20V is new and unused, you can buy STT5PF20V STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STT5PF20V.
| BAT42WS-HE3-18 | DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD323 | BAT42WS-HE3-18.pdf | |
| TZX6V2B-TR | Zener Diode 6.2V 500mW Through Hole DO-35 | TZX6V2B-TR.pdf | |
| SZMMSZ5255BT1G | Zener Diode 28V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | SZMMSZ5255BT1G.pdf | |
| 8N4Q001KG-0054CDI8 | Clock Oscillator IC 25MHz, 33.33MHz, 50MHz, 62.5MHz 10-CLCC | 8N4Q001KG-0054CDI8.pdf | |
| 8N3Q001FG-1054CDI | Clock Oscillator IC 25MHz, 33.33MHz, 50MHz, 62.5MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-1054CDI.pdf | |
| AD9613BCPZ-170 | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-LFCSP-VQ (9x9) | AD9613BCPZ-170.pdf | |
| LTC2461CMS#TRPBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Sigma-Delta 12-MSOP | LTC2461CMS#TRPBF.pdf | |
| PIC32MX120F064HT-50I/PT | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC32MX120F064HT-50I/PT.pdf | |
| SY100EP32VKI-TR | IC DIVIDER /2 5V/3.3V 8-MSOP | SY100EP32VKI-TR.pdf |