| Manufacturer Part Number: | STTH102A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 44010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 200V 1A SMA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STTH102A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STTH102A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | STTH102 View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 970mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 20ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 200V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | SMA (DO-214AC) | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STTH102A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STTH102A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STTH102A is new and unused, you can buy STTH102A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STTH102A.
| ZHCS350TC | Diode Schottky 40V 350mA (DC) Surface Mount SOD-523 | ZHCS350TC.pdf | |
| MMSZ4708-E3-18 | Zener Diode 22V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4708-E3-18.pdf | |
| Q6010L555 | TRIAC 600V 10A TO220 | Q6010L555.pdf | |
| PN5434 | JFET N-Channel 25V 30mA @ 15V 350mW Through Hole TO-92-3 | PN5434.pdf | |
| 8N4Q001FG-0143CDI | Clock Oscillator IC 81MHz, 135MHz, 270MHz, 108MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0143CDI.pdf | |
| LTC2366HS6#TRPBF | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR TSOT-23-6 | LTC2366HS6#TRPBF.pdf | |
| MAX5170BEEE+ | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 16-QSOP | MAX5170BEEE+.pdf | |
| M2GL025-1FCSG325 | IC FPGA 180 I/O 325FCBGA | M2GL025-1FCSG325.pdf | |
| XRT7296IW | Driver DS3, E3, STS-1 28-SOJ | XRT7296IW.pdf | |
| 70V25L20PFGI8 | IC SRAM 128KBIT 20NS 100TQFP | 70V25L20PFGI8.pdf | |
| S-8521D32MC-BXRT2G | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC SOT-23-5 | S-8521D32MC-BXRT2G.pdf | |
| S-8354H30MC-JWPT2U | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3V 1 Output 300mA (Switch) SC-74A, SOT-753 | S-8354H30MC-JWPT2U.pdf | |
| S-817B33AUA-CWWT2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 50mA SOT-89-3 | S-817B33AUA-CWWT2G.pdf | |
| TPS76930QDBVRG4Q1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 100mA SOT-23-5 | TPS76930QDBVRG4Q1.pdf | |
| LF15CDT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5V 500mA D-Pak | LF15CDT.pdf |