| Manufacturer Part Number: | STTH110A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STTH110A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STTH110A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | STTH110 View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000V (1kV) | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 75ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 1000V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | SMA (DO-214AC) | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STTH110A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STTH110A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STTH110A is new and unused, you can buy STTH110A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STTH110A.
| UF5407-TP | DIODE GEN PURP 800V 3A DO201AD | UF5407-TP.pdf | |
| JANTXV1N4109D-1 | Zener Diode 15V 500mW ±1% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTXV1N4109D-1.pdf | |
| BC847BVC-7 | TRANS 2NPN 45V 0.1A SOT563 | BC847BVC-7.pdf | |
| FDD6606 | MOSFET N-CH 30V 75A D-PAK | FDD6606.pdf | |
| MX7628KCWP+ | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 20-SOIC W | MX7628KCWP+.pdf | |
| TS87C52X2-LIA | 80C51 87C Microcontroller IC 8-Bit 30/20MHz 8KB (8K x 8) OTP 40-PDIL | TS87C52X2-LIA.pdf | |
| HMC858LC4BTR | IC MULTIPLEXER 1 X 2:1 24QFN | HMC858LC4BTR.pdf | |
| MCP2021-330E/SN | 1/1 Transceiver Half LIN 8-SOIC | MCP2021-330E/SN.pdf | |
| SN75C188DBR | 4/0 Driver RS232 14-SSOP | SN75C188DBR.pdf | |
| 72V3690L15PFI | IC FIFO SS 32768X36 15NS 128TQFP | 72V3690L15PFI.pdf | |
| 6116SA25SOGI | IC SRAM 16KBIT 25NS 24SOIC | 6116SA25SOGI.pdf | |
| ISL6124IR-T | Power Supply Controller Power Supply Sequencer 24-QFN-EP (4x4) | ISL6124IR-T.pdf | |
| MCP809T-475I/TT | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | MCP809T-475I/TT.pdf | |
| MAX6352LSUK+T | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel SOT-23-5 | MAX6352LSUK+T.pdf | |
| S-80160ALPF-JBLTFG | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-80160ALPF-JBLTFG.pdf |