| Manufacturer Part Number: | STTH1R06A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 1A SMA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STTH1R06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STTH1R06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | STTH1R06 View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 45ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | SMA | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STTH1R06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STTH1R06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STTH1R06A is new and unused, you can buy STTH1R06A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STTH1R06A.
| SS1P4-M3/85A | DIODE SCHOTTKY 40V 1A DO220AA | SS1P4-M3/85A.pdf | |
| CDLL4688 | Zener Diode 4.7V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | CDLL4688.pdf | |
| JANTX1N6321US | Zener Diode 7.5V 500mW ±5% Surface Mount B, SQ-MELF | JANTX1N6321US.pdf | |
| PTFA091201EV4R0XTMA1 | IC FET RF LDMOS H-36248-2 | PTFA091201EV4R0XTMA1.pdf | |
| BU76310AGU-E2 | IC STEREO AUDIO INTER VCSP85H3 | BU76310AGU-E2.pdf | |
| MCP3001-I/P | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-PDIP | MCP3001-I/P.pdf | |
| XCV800-5BG432C | IC FPGA 316 I/O 432MBGA | XCV800-5BG432C.pdf | |
| MKL36Z128VLH4 | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL3 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10) | MKL36Z128VLH4.pdf | |
| PIC18F4515-E/P | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 48KB (24K x 16) FLASH 40-PDIP | PIC18F4515-E/P.pdf | |
| AD7569JPZ | Analog I/O Interface 28-PLCC (11.51x11.51) | AD7569JPZ.pdf | |
| DS3253A3 | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 144-TECSBGA (13x13) | DS3253A3.pdf | |
| NJM13700M | Transconductance Amplifier 2 Circuit Push-Pull 16-DMP | NJM13700M.pdf | |
| IS42S32800D-6BL-TR | IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 90FBGA | IS42S32800D-6BL-TR.pdf | |
| TPS650241RHBT | Battery Power Management IC Lithium-Ion/Polymer 32-VQFN (5x5) | TPS650241RHBT.pdf | |
| LM5112MYX/NOPB | IC MOSFET GATE DRIVER 7A 8MSOP | LM5112MYX/NOPB.pdf |