| Manufacturer Part Number: | STTH20R04W |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9032 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 400V 20A Through Hole DO-247 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STTH20R04W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STTH20R04W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 20A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 20A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 45ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 20µA @ 400V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-247-2 (Straight Leads) | |
| Supplier Device Package | DO-247 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STTH20R04W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STTH20R04W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STTH20R04W is new and unused, you can buy STTH20R04W STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STTH20R04W.
| NTP18N06 | MOSFET N-CH 60V 15A TO220AB | NTP18N06.pdf | |
| 8N4SV76FC-0004CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N4SV76FC-0004CDI.pdf | |
| LC4128C-5T128C | IC CPLD 128MC 5NS 128TQFP | LC4128C-5T128C.pdf | |
| A54SX16A-2FGG256 | IC FPGA 180 I/O 256FBGA | A54SX16A-2FGG256.pdf | |
| MB90223PF-GT-356-BND | F²MC-16F F²MC-16F MB90220 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 120-QFP (28x28) | MB90223PF-GT-356-BND.pdf | |
| MB90024PMT-GS-359E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90024PMT-GS-359E1.pdf | |
| OPA2301AIDG4 | Voltage Feedback Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | OPA2301AIDG4.pdf | |
| LMV7239M7/NOPB | Comparator General Purpose Push-Pull SC-70-5 | LMV7239M7/NOPB.pdf | |
| LMX393HAUA+T | Comparator General Purpose Open Drain 8-uMAX | LMX393HAUA+T.pdf | |
| 74LVCH245ABQ-Q100X | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-DHVQFN (4.5x 2.5) | 74LVCH245ABQ-Q100X.pdf | |
| CY7C1361C-133AJXC | IC SRAM 9MBIT 133MHZ 100TQFP | CY7C1361C-133AJXC.pdf | |
| S-1000C15-I4T1G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SNT-4A | S-1000C15-I4T1G.pdf | |
| LTC3850IGN-1#PBF | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-SSOP | LTC3850IGN-1#PBF.pdf | |
| LTC3621IDCB#TRPBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 1A 6-WFDFN Exposed Pad | LTC3621IDCB#TRPBF.pdf | |
| S-817A55ANB-CVST2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5.5V 75mA SC-82AB | S-817A55ANB-CVST2G.pdf |