| Manufacturer Part Number: | STTH2R06A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 2A SMA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STTH2R06A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STTH2R06A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | STTH2R06 View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7V @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | SMA | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STTH2R06A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STTH2R06A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STTH2R06A is new and unused, you can buy STTH2R06A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STTH2R06A.
| FDLL485B | DIODE GEN PURP 180V 200MA LL34 | FDLL485B.pdf | |
| JANTXV1N977DUR-1 | Zener Diode 47V 500mW ±1% Surface Mount DO-213AA | JANTXV1N977DUR-1.pdf | |
| KSC5025OTU | TRANS NPN 500V 15A TO-3P | KSC5025OTU.pdf | |
| DDTC113TKA-7-F | TRANS PREBIAS NPN 200MW SC59-3 | DDTC113TKA-7-F.pdf | |
| NTHD5904NT1 | MOSFET N-CH 20V 2.5A CHIPFET | NTHD5904NT1.pdf | |
| IXFN66N50Q2 | MOSFET N-CH 500V 66A SOT-227B | IXFN66N50Q2.pdf | |
| STGD10NC60KT4 | IGBT 600V 20A 60W Surface Mount D-Pak | STGD10NC60KT4.pdf | |
| LMX2324TM | IC FREQ SYNTHESIZER 16-TSSOP | LMX2324TM.pdf | |
| 8N3SV75AC-0066CDI | VCXO IC 122.88MHz 6-CLCC | 8N3SV75AC-0066CDI.pdf | |
| 8N4Q001FG-0079CDI8 | Clock Oscillator IC 328.125MHz, 322.265625MHz, 125MHz, 162.5MHz 10-CLCC | 8N4Q001FG-0079CDI8.pdf | |
| LTC1093ACN#PBF | Data Acquisition System (DAS), ADC 10 bit Serial 16-PDIP | LTC1093ACN#PBF.pdf | |
| A1415A-PL84I | IC FPGA 70 I/O 84PLCC | A1415A-PL84I.pdf | |
| SC16C554BIBS,557 | IC UART QUAD 48HVQFN | SC16C554BIBS,557.pdf | |
| HEF4011UBP,652 | NAND Gate IC 4 Channel 14-DIP | HEF4011UBP,652.pdf | |
| NLX2G14CMX1TCG | Inverter IC 2 Channel Schmitt Trigger 6-ULLGA (1x1) | NLX2G14CMX1TCG.pdf |