| Manufacturer Part Number: | STTH30L06W |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9828 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 30A DO247 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STTH30L06W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STTH30L06W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | STTH30L06 View All Specifications | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.55V @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 90ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 25µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-247-2 (Straight Leads) | |
| Supplier Device Package | DO-247 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STTH30L06W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STTH30L06W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STTH30L06W is new and unused, you can buy STTH30L06W STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STTH30L06W.
| VB30120S-M3/8W | Diode Schottky 120V 30A Surface Mount TO-263AB | VB30120S-M3/8W.pdf | |
| 1N5353B-TP | Zener Diode 16V 5W ±5% Through Hole DO-15 | 1N5353B-TP.pdf | |
| RJP60V0DPM-00#T1 | IGBT Trench 600V 45A 40W Through Hole TO-3PFM | RJP60V0DPM-00#T1.pdf | |
| 8N3SV76FC-0146CDI | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N3SV76FC-0146CDI.pdf | |
| ADS7881IRGZT | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 48-VQFN (7x7) | ADS7881IRGZT.pdf | |
| LTC2612CMS8#TRPBF | 14 Bit Digital to Analog Converter 2 8-MSOP | LTC2612CMS8#TRPBF.pdf | |
| IDTSTAC9271X5TAEB4X | Audio, HD Interface 24 b 48-TQFP (7x7) | IDTSTAC9271X5TAEB4X.pdf | |
| 74ACT16825DLR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 9 Bit per Element Push-Pull Output 56-SSOP | 74ACT16825DLR.pdf | |
| 54FCT374TDB | Register, D-Type 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-CDIP | 54FCT374TDB.pdf | |
| MCP1702T-4702E/CB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.7V 250mA SOT-23A-3 | MCP1702T-4702E/CB.pdf | |
| L79L15ACZ-TR | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -15V 100mA TO-92-3 | L79L15ACZ-TR.pdf |