| Manufacturer Part Number: | STTH6006W |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 11110 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 60A DO247 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STTH6006W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STTH6006W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | STTH6006W View All Specifications | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.85V @ 60A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 85ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-247-2 (Straight Leads) | |
| Supplier Device Package | DO-247 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STTH6006W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STTH6006W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STTH6006W is new and unused, you can buy STTH6006W STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STTH6006W.
| CFRMT104-HF | DIODE GEN PURP 400V 1A SOD123H | CFRMT104-HF.pdf | |
| MBR6030 | Diode Schottky 30V 60A Chassis, Stud Mount DO-5 | MBR6030.pdf | |
| BYT12PI-1000 | Diode Standard 1000V (1kV) 12A Through Hole TO220AC Isolated | BYT12PI-1000.pdf | |
| BZX79-C15,133 | Zener Diode 15V 400mW ±5% Through Hole ALF2 | BZX79-C15,133.pdf | |
| 1N5247B-TR | Zener Diode 17V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5247B-TR.pdf | |
| FDD5810_F085 | MOSFET N-CH 60V 37A DPAK | FDD5810_F085.pdf | |
| IRFS4321TRRPBF | MOSFET N-CH 150V 83A D2PAK | IRFS4321TRRPBF.pdf | |
| STGB10NC60KT4 | IGBT 600V 20A 65W Surface Mount D2PAK | STGB10NC60KT4.pdf | |
| 5CGXFC9A6U19C7N | IC FPGA 240 I/O 484UBGA | 5CGXFC9A6U19C7N.pdf | |
| PIC16LF18345-I/P | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-PDIP | PIC16LF18345-I/P.pdf | |
| MB9AF341MBPMC1-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9A340NB Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 96KB (96K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | MB9AF341MBPMC1-G-JNE2.pdf | |
| TLC27M2IPW | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-TSSOP | TLC27M2IPW.pdf | |
| TLV272IDGKRG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP | TLV272IDGKRG4.pdf | |
| 74FCT244ATPYG8 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP | 74FCT244ATPYG8.pdf | |
| 93LC76C-E/MS | IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8MSOP | 93LC76C-E/MS.pdf |