| Manufacturer Part Number: | STTH8006W |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9306 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 600V 80A DO247 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | STTH8006W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-STTH8006W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | STTH8006 View All Specifications | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 80A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.6V @ 80A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 105ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 600V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | DO-247-2 (Straight Leads) | |
| Supplier Device Package | DO-247 | |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) | |
| Standard Package | 30 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | STTH8006W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
STTH8006W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of STTH8006W is new and unused, you can buy STTH8006W STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for STTH8006W.
| DMN3051L-7 | MOSFET N-CH 30V 5.8A SOT23-3 | DMN3051L-7.pdf | |
| XC6VCX75T-2FFG484C | IC FPGA 240 I/O 484FCBGA | XC6VCX75T-2FFG484C.pdf | |
| ATSAML21G16B-AUT | ARM® Cortex®-M0+ SAM L21G Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 48-TQFP (7x7) | ATSAML21G16B-AUT.pdf | |
| C8051F546-IM | 8051 C8051F54x Microcontroller IC 8-Bit 50MHz 8KB (8K x 8) FLASH 24-QFN (4x4) | C8051F546-IM.pdf | |
| PIC32MX270F256B-V/SO | MIPS32® M4K™ Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 256KB (256K x 8) FLASH 28-SOIC | PIC32MX270F256B-V/SO.pdf | |
| INA134UA/2K5 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 8-SOIC | INA134UA/2K5.pdf | |
| TL972IDR | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | TL972IDR.pdf | |
| S-89120AMC-1A2-TFU | CMOS Amplifier 1 Circuit SOT-23-5 | S-89120AMC-1A2-TFU.pdf | |
| RC4580IDG4 | Audio Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | RC4580IDG4.pdf | |
| NLV74HCT541ADWRG | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | NLV74HCT541ADWRG.pdf | |
| SN74LV74APWR | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP | SN74LV74APWR.pdf | |
| CD40147BM | Priority Encoder 10 x 1:4 16-SOIC | CD40147BM.pdf | |
| S29CD016J0MQAM010 | IC FLASH MEM 16MBIT 80QFP | S29CD016J0MQAM010.pdf | |
| LM3713XQBP-308/NOPB | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 9-uSMD | LM3713XQBP-308/NOPB.pdf | |
| S-1200B16-I6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.6V 150mA SNT-6A (H) | S-1200B16-I6T2U.pdf |