| Manufacturer Part Number: | T1630-600W |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Thyristors - TRIACs |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRIAC ALTERNISTOR 600V ISOWATT |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | T1630-600W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-T1630-600W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - TRIACs | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | Snubberless™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Triac Type | Alternistor - Snubberless | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 16A | |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.3V | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 200A, 218A | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 30mA | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 50mA | |
| Configuration | Single | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | ISOWATT220AB-3 | |
| Supplier Device Package | ISOWATT220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | T1630-600W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
T1630-600W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of T1630-600W is new and unused, you can buy T1630-600W STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for T1630-600W.
| BUK6212-40C,118 | MOSFET N-CH 40V 50A DPAK | BUK6212-40C,118.pdf | |
| RSD200N05TL | MOSFET N-CH 45V 20A CPT3 | RSD200N05TL.pdf | |
| 8N3Q001LG-0108CDI | Clock Oscillator IC 100MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-0108CDI.pdf | |
| AFE1302Y/250G4 | 1 Channel AFE 16 Bit 570mW 48-TQFP (7x7) | AFE1302Y/250G4.pdf | |
| LFSC3GA15E-5F900C | IC FPGA 300 I/O 900FBGA | LFSC3GA15E-5F900C.pdf | |
| MB90427GAVPF-G-265 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90425G (A) Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90427GAVPF-G-265.pdf | |
| Z8F082APH020SG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH | Z8F082APH020SG.pdf | |
| MAX4583CUE+ | 3 Circuit IC Switch 2:1 80 Ohm 16-TSSOP | MAX4583CUE+.pdf | |
| SN75C3223EDWG4 | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SOIC | SN75C3223EDWG4.pdf | |
| NJU8752V-TE1 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 14-SSOP | NJU8752V-TE1.pdf | |
| 74ALVC541PW,112 | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74ALVC541PW,112.pdf | |
| M34E02-FMC6TG | IC EEPROM 2KB SPI DDR2/3 8UFDFPN | M34E02-FMC6TG.pdf | |
| CG7751AA | IC SRAM ASYNC 44TSOP II | CG7751AA.pdf | |
| EDBM432B3PB-1D-F-R | LPDDR2 384MX32 PLASTIC VFBGA 1.2 | EDBM432B3PB-1D-F-R.pdf | |
| TL431ILPG | Shunt Voltage Reference IC 36V ±2.2% 100mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | TL431ILPG.pdf |