| Manufacturer Part Number: | TIG067SS-TL-2W |
|---|---|
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT 400V 1.2W Surface Mount 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TIG067SS-TL-2W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TIG067SS-TL-2W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Standard IGBTs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Single | |
| Manufacturer | ON Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| IGBT Type | - | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 400V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | - | |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 150A | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 5V @ 4V, 150A | |
| Power - Max | 1.2W | |
| Switching Energy | - | |
| Input Type | Standard | |
| Gate Charge | - | |
| Td (on/off) @ 25°C | - | |
| Test Condition | - | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | 8-SOIC | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TIG067SS-TL-2W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TIG067SS-TL-2W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of ON Semiconductor all series components. The condition of TIG067SS-TL-2W is new and unused, you can buy TIG067SS-TL-2W ON Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TIG067SS-TL-2W.
| FESE8FT-E3/45 | Diode Standard 300V 8A Through Hole TO-220AC | FESE8FT-E3/45.pdf | |
| FGP50DHE3/73 | Diode Standard 200V 5A Through Hole GP20 | FGP50DHE3/73.pdf | |
| JANTX1N4622-1 | Zener Diode 3.9V 500mW ±5% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTX1N4622-1.pdf | |
| JANTX1N4134CUR-1 | Zener Diode 91V 500mW ±2% Surface Mount DO-213AA | JANTX1N4134CUR-1.pdf | |
| NSBC144EPDXV6T1 | TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT563 | NSBC144EPDXV6T1.pdf | |
| MJE15029 | TRANS PNP 120V 8A TO220AB | MJE15029.pdf | |
| DMN4468LSS-13 | MOSFET N CH 30V 10A 8SOP | DMN4468LSS-13.pdf | |
| 8N3Q001FG-101LCDI8 | Clock Oscillator IC 625MHz, 312.5MHz, 156.25MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-101LCDI8.pdf | |
| X9409WV24I-2.7T2 | Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 64 Taps I²C Interface 24-TSSOP | X9409WV24I-2.7T2.pdf | |
| PIC18F27J13T-I/SO | PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 128KB (64K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18F27J13T-I/SO.pdf | |
| DSPIC33FJ64MC510AT-I/PT | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (64K x 8) FLASH 100-TQFP (12x12) | DSPIC33FJ64MC510AT-I/PT.pdf | |
| Z84C2008PEC | I/O Controller Interface 8-PDIP | Z84C2008PEC.pdf | |
| SN74LV125ADR | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-SOIC | SN74LV125ADR.pdf | |
| 74LVCH244AD,112 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | 74LVCH244AD,112.pdf | |
| 70V34S25PF8 | IC SRAM 72KBIT 25NS 100TQFP | 70V34S25PF8.pdf |