| Manufacturer Part Number: | TIP30A |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 60V 1A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TIP30A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TIP30A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 700mV @ 125mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 300µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 15 @ 1A, 4V | |
| Power - Max | 2W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TIP30A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TIP30A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of STMicroelectronics all series components. The condition of TIP30A is new and unused, you can buy TIP30A STMicroelectronics with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TIP30A.
| DZ23C3V9-E3-08 | Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 3.9V 300mW ±5% SOT-23 | DZ23C3V9-E3-08.pdf | |
| 1N3335B | Zener Diode 62V 50W ±5% Chassis, Stud Mount DO-5 | 1N3335B.pdf | |
| SL18860DC | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 52MHz 10-WFDFN | SL18860DC.pdf | |
| SI4123-BM | IC SYNTH RF1/IF SNGL-BAND 28MLP | SI4123-BM.pdf | |
| 8N4QV01LG-1128CDI8 | VCXO IC 25MHz, 33.3333MHz, 62.5MHz, 125MHz 10-CLCC | 8N4QV01LG-1128CDI8.pdf | |
| TMS320UC5409GGU-80 | IC DSP FIX PT 80-MIPS 144-BGA | TMS320UC5409GGU-80.pdf | |
| DSPIC33EP128MC202-I/SO | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 128KB (43K x 24) FLASH 28-SOIC | DSPIC33EP128MC202-I/SO.pdf | |
| LM358PWRG4 | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-TSSOP | LM358PWRG4.pdf | |
| IS64LV51216-12TLA3-TR | IC SRAM 8MBIT 12NS 44TSOP | IS64LV51216-12TLA3-TR.pdf | |
| AP1115AY30L-13 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3V 600mA SOT-89-3 | AP1115AY30L-13.pdf |