| Manufacturer Part Number: | TIP31A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9404 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS NPN 60V 3A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TIP31A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TIP31A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Design/Specification | Lead Frame Dimensions 29/Nov/2007 Heatsink Desing Changes 24/Feb/2014 | |
| PCN Packaging | Tape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | NPN Transistors | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Transistor Type | NPN | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.2V @ 375mA, 3A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 300µA | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 10 @ 3A, 4V | |
| Power - Max | 2W | |
| Frequency - Transition | 3MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220-3 | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TIP31A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TIP31A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of TIP31A is new and unused, you can buy TIP31A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TIP31A.
| R7010604XXUA | Diode Standard 600V 450A Chassis, Stud Mount DO-200AA, R62 | R7010604XXUA.pdf | |
| DZ23C51-7-F | Zener Diode Array 1 Pair Common Cathode 51V 300mW ±5% SOT-23-3 | DZ23C51-7-F.pdf | |
| SMAJ4736E3/TR13 | Zener Diode 6.8V 2W ±10% Surface Mount DO-214AC | SMAJ4736E3/TR13.pdf | |
| FHR1200 | TRANS NPN 100V 0.05A SC70-6 | FHR1200.pdf | |
| BUK98150-55/CUF | MOSFET N-CH 55V 5.5A SOT223 | BUK98150-55/CUF.pdf | |
| LTC2326IMS-16#PBF | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-MSOP | LTC2326IMS-16#PBF.pdf | |
| LMH6521SQ/NOPB | Variable Gain Amplifier IC Signal Processing 32-WQFN (5x5) | LMH6521SQ/NOPB.pdf | |
| IS42VM16400M-6BLI | IC SDRAM 64MBIT 54BGA | IS42VM16400M-6BLI.pdf | |
| MT29E256G08CMCDBJ5-6:D TR | IC FLASH 256GBIT TBGA | MT29E256G08CMCDBJ5-6:D TR.pdf | |
| SI4720CY-T1-E3 | Battery Power Management IC Multi-Chemistry 16-SOIC | SI4720CY-T1-E3.pdf |