| Manufacturer Part Number: | TK11P65W,RQ |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 11010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 650V 11.1A DPAK-0S |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TK11P65W,RQ Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TK11P65W,RQ | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 11.1A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 440 mOhm @ 5.5A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 450µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 25nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 890pF @ 300V | |
| Power - Max | 100W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | DPAK | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TK11P65W,RQ | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TK11P65W,RQ is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Toshiba Semiconductor and Storage all series components. The condition of TK11P65W,RQ is new and unused, you can buy TK11P65W,RQ Toshiba Semiconductor and Storage with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TK11P65W,RQ.
| RJU60C6TDPP-EJ#T2 | Diode Standard 600V 30A Through Hole TO-220FP-2L | RJU60C6TDPP-EJ#T2.pdf | |
| JAN2N657S | TRANS NPN 100V 0.02A | JAN2N657S.pdf | |
| IRFR3710ZTRR | MOSFET N-CH 100V 42A DPAK | IRFR3710ZTRR.pdf | |
| 7152M-11LFT | IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC | 7152M-11LFT.pdf | |
| NB2309AC1HDR2G | IC BUFFER CLK 9OUT 3.3V 16-SOIC | NB2309AC1HDR2G.pdf | |
| 8N3DV85AC-0104CDI8 | VCXO IC 425MHz, 425MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0104CDI8.pdf | |
| 8N3SV75FC-0094CDI8 | VCXO IC 20MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0094CDI8.pdf | |
| 5SGSED8N2F45I3LN | IC FPGA 840 I/O 1932FBGA | 5SGSED8N2F45I3LN.pdf | |
| MB90347ESPMC-GS-549E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340E Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347ESPMC-GS-549E1.pdf | |
| DSPIC33FJ128MC802T-I/SO | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 28-SOIC | DSPIC33FJ128MC802T-I/SO.pdf | |
| CY62157ELL-55ZSXET | IC SRAM 8MBIT 55NS 44TSOP | CY62157ELL-55ZSXET.pdf | |
| CY62136VNLL-70BAXAT | IC SRAM 2MBIT 70NS 48FBGA | CY62136VNLL-70BAXAT.pdf | |
| IDT71V124SA20YGI | IC SRAM 1MBIT 20NS 32SOJ | IDT71V124SA20YGI.pdf | |
| MIC4223YMME-TR | IC MOSFET DVR DUAL-NON 4A 8MSOP | MIC4223YMME-TR.pdf | |
| MAX6316LUK29CY+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6316LUK29CY+T.pdf |