| Manufacturer Part Number: | TK12P60W,RVQ |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N CH 600V 11.5A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TK12P60W,RVQ Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TK12P60W,RVQ | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Super Junction | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 11.5A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 340 mOhm @ 5.8A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.7V @ 600µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 25nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 890pF @ 300V | |
| Power - Max | 100W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | |
| Supplier Device Package | DPAK | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TK12P60W,RVQ | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TK12P60W,RVQ is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Toshiba Semiconductor and Storage all series components. The condition of TK12P60W,RVQ is new and unused, you can buy TK12P60W,RVQ Toshiba Semiconductor and Storage with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TK12P60W,RVQ.
| US1B/1 | Diode Standard 100V 1A Surface Mount DO-214AC (SMA) | US1B/1.pdf | |
| CY22050KZXC-149 | IC CLOCK GENERATOR | CY22050KZXC-149.pdf | |
| XCKU035-1SFVA784I | IC FPGA 468 I/O 784FCBGA | XCKU035-1SFVA784I.pdf | |
| MC9S08AW60CFGE | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 60KB (60K x 8) FLASH 44-LQFP (10x10) | MC9S08AW60CFGE.pdf | |
| 72V3680L6BB | IC FIFO SS 16384X36 6NS 144-BGA | 72V3680L6BB.pdf | |
| LB11685VH-TLM-H | Motor Driver Bipolar Parallel 28-HSOP | LB11685VH-TLM-H.pdf |