| Manufacturer Part Number: | TK14A65W,S5X |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9058 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 650V 13.7A TO-220 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TK14A65W,S5X Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TK14A65W,S5X | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | N-Channel Standard FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 13.7A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 250 mOhm @ 6.9A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.5V @ 690µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 35nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1300pF @ 300V | |
| Power - Max | 40W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab | |
| Supplier Device Package | TO-220SIS | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TK14A65W,S5X | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TK14A65W,S5X is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Toshiba Semiconductor and Storage all series components. The condition of TK14A65W,S5X is new and unused, you can buy TK14A65W,S5X Toshiba Semiconductor and Storage with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TK14A65W,S5X.
| STTH812DI | DIODE GEN PURP 1.2KV 8A TO220LNS | STTH812DI.pdf | |
| SE20AFD-M3/6A | DIODE GEN PURP 200V 2A DO221AC | SE20AFD-M3/6A.pdf | |
| V10P10HM3_A/H | Diode Standard 100V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC) | V10P10HM3_A/H.pdf | |
| MMSZ4678-TP | Zener Diode 1.8V 500mW ±5% Surface Mount SOD-123 | MMSZ4678-TP.pdf | |
| NSBC123TF3T5G | TRANS PREBIAS NPN 254MW SOT1123 | NSBC123TF3T5G.pdf | |
| SUP57N20-33-E3 | MOSFET N-CH 200V 57A TO220AB | SUP57N20-33-E3.pdf | |
| CDCE949PWR | IC 4-PLL VCXO LVCMOS 24-TSSOP | CDCE949PWR.pdf | |
| XCV1000-6FG680C | IC FPGA 512 I/O 680FBGA | XCV1000-6FG680C.pdf | |
| PIC16LF1578-I/SO | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SOIC | PIC16LF1578-I/SO.pdf | |
| M-8880-01SM | Telecom IC DTMF Transceiver 20-SOIC | M-8880-01SM.pdf | |
| 72V243L6BCG | IC FIFO 2048X18 6NS 100BGA | 72V243L6BCG.pdf | |
| DM74ALS1004MX | Inverter IC 6 Channel 14-SOIC | DM74ALS1004MX.pdf | |
| SY89540UMI-TR | Crosspoint Switch 1 x 4:4 44-MLF® (7x7) | SY89540UMI-TR.pdf | |
| S25FL164K0XMFIQ11 | IC FLASH 64MBIT | S25FL164K0XMFIQ11.pdf | |
| 24AA08T-I/SN | IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8SOIC | 24AA08T-I/SN.pdf |