| Manufacturer Part Number: | TK16A60W,S4VX |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9115 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N CH 600V 15.8A TO-220SIS |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TK16A60W,S4VX Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TK16A60W,S4VX | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | DTMOSIV Superjunction MOSFETs | |
| Online Catalog | Super Junction FETs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Super Junction | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 15.8A (Ta) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 190 mOhm @ 7.9A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.7V @ 790µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 38nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 1350pF @ 300V | |
| Power - Max | 40W | |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack | |
| Supplier Device Package | TO-220SIS | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TK16A60W,S4VX | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TK16A60W,S4VX is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Toshiba Semiconductor and Storage all series components. The condition of TK16A60W,S4VX is new and unused, you can buy TK16A60W,S4VX Toshiba Semiconductor and Storage with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TK16A60W,S4VX.
| GB02SLT12-214 | DIODE SCHOTTKY 1.2KV 2A DO214AA | GB02SLT12-214.pdf | |
| TZX9V1B-TAP | Zener Diode 9.1V 500mW Through Hole DO-35 | TZX9V1B-TAP.pdf | |
| 1SMA4763TR | Zener Diode 91V 1W ±5% Surface Mount SMA (DO-214AC) | 1SMA4763TR.pdf | |
| PTV9.1B-M3/85A | Zener Diode 9.7V 600mW ±6% Surface Mount DO-220AA (SMP) | PTV9.1B-M3/85A.pdf | |
| ICE40LP1K-CM36 | IC FPGA 25 I/O 36UCBGA | ICE40LP1K-CM36.pdf | |
| A1020B-1PL84I | IC FPGA 69 I/O 84PLCC | A1020B-1PL84I.pdf | |
| PIC16LCE623T-04E/SS | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 896B (512 x 14) OTP 20-SSOP | PIC16LCE623T-04E/SS.pdf | |
| HEF4051BTS,118 | 1 Circuit IC Switch 8:1 155 Ohm 16-SSOP | HEF4051BTS,118.pdf | |
| SI32178-B-GM1 | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC), CODEC 42-QFN (5x7) | SI32178-B-GM1.pdf | |
| SC16C852LIBS,157 | IC UART DUAL W/FIFO 32-HVQFN | SC16C852LIBS,157.pdf | |
| THS4051CDGNR | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-MSOP-PowerPad | THS4051CDGNR.pdf | |
| LT1222IS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SO | LT1222IS8#TRPBF.pdf | |
| SN74LS51N | AND/OR/INVERT Gate Configurable 2 Circuit 10 Input (3, 3, 2, 2) Input 14-PDIP | SN74LS51N.pdf | |
| SN74LV573APWR | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-TSSOP | SN74LV573APWR.pdf | |
| LTC3726IGN#TRPBF | Power Supply Controller Secondary-Side Controller 16-SSOP | LTC3726IGN#TRPBF.pdf |